Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje:
"Chciałbym podkreślić wagę tej misji zwłaszcza w świetle ostatnich lat, które pokazały, jak łatwo może dojść do destabilizacji, konfliktu czy wojny. To już 25 lat obecności polskiej misji w Kosowie. Taki staż to powód do dumy" – powiedział minister Tomasz Siemoniak. W czwartek, 17 kwietnia br., szef MSWiA spotkał się z polskimi policjantami, którzy służą w Kosowie w ramach misji EULEX. Wziął także udział w spotkaniu wielkanocnym oraz wręczył tabliczki pamiątkowe zasłużonym funkcjonariuszom.
Podczas dzisiejszej wizyty w Kosowie ministrowi Tomaszowi Siemoniakowi towarzyszyli również wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk, komendant główny Policji nadinsp. Marek Boroń, sekretarz stanu w KPRM gen. bryg. Radosław Kujawa oraz wiceminister obrony narodowej Stanisław Wziątek.
Podczas uroczystego apelu szef MSWiA wręczył tabliczki pamiątkowe zasłużonym funkcjonariuszom. Zwiedził także bazę Jednostki Specjalnej Polskiej Policji w Kosowie.
"Przyjechaliśmy do Kosowa, aby wyrazić szacunek i podziw dla policjantów i żołnierzy, którzy od wielu lat pełnią tu swoją misję. Misję niezwykle istotną, ponieważ problemy tej części Europy wciąż nie zostały rozwiązane" - powiedział minister Tomasz Siemoniak podczas wystąpienia w Mitrowicy.
"To także misja, która pokazuje, że Rzeczpospolita Polska nie pozostaje obojętna na to, jak wygląda życie innych narodów" – dodał.
Misja w Kosowie
Minister Tomasz Siemoniak podkreślił, że polska Policja od lat cieszy się uznaniem w strukturach unijnych i międzynarodowych. Mówił także o polskiej prezydencji w Radzie UE, którą objęliśmy 1 stycznia br.
"Trwa polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej. Bardzo mocno stawiamy na to, żeby ten czas był czasem przebudzenia w Unii Europejskiej jeśli chodzi o ustawy w zakresie zwiększenia bezpieczeństwa. Hasło tej prezydencji to „Bezpieczeństwo, Europo”. Wasza służba w ramach misji EULEX jest tego potwierdzeniem" – powiedział.
Obecność polskich funkcjonariuszy w Kosowie jest świadectwem na to, że Polska dba o bezpieczeństwo w Europie z zaangażowaniem i profesjonalizmem na najwyższym poziomie. Polscy policjanci są obecni w Kosowie nieprzerwanie od ponad dwóch dekad. To już 25 lat, odkąd Polska działa ramię w ramię z kosowskimi służbami, starając się przywrócić stabilność w regionie.
"Misja w Kosowie ma szczególne znaczenie z perspektywy funkcjonariuszy polskiej Policji. Zdobyte doświadczenie będzie niezwykle cenne i przydatne w dalszej służbie. Przestępczość nie ma granic, jeśli chodzi o handel narkotykami, ludźmi, bronią. Potrzebujemy bardzo dobrze przygotowanych policjantów do walki z tymi zagrożeniami" – zaznaczył.
Minister spraw wewnętrznych i administracji, koordynator służb specjalnych mówił także o żołnierzach, którzy stacjonują w Kosowie. Pokreślił bardzo dobrą współpracę pomiędzy służbami podległymi MSWiA i żołnierzami, również poza granicami kraju.
"Chciałbym wyrazić też szacunek dla żołnierzy, którzy służą w Kosowie w ramach natowskiej misji KFOR. To współdziałanie polskich policjantów i polskich żołnierzy w ramach dwóch misji - misji unijnej i natowskiej w jednym kraju, w jednym regionie jest bardzo symboliczne" – podkreślił.
Podczas dzisiejszej wizyty w Kosowie szef MSWiA oraz Zastępca Szefa Misji EULEX Kosovo Emily Rakhorst wzięli także udział w śniadaniu wielkanocnym z policjantami.
Polska Policja w ramach misji EULEX
Polski Kontyngent Policyjny funkcjonuje na terenie Kosowa od 2000 r. Podczas pierwszych 14 zmian jednostka działała w ramach Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od 2008 r. zarządzana jest przez Unię Europejską. Od 2012 r. bazą Jednostki Specjalnej Polskiej Policji jest Mitrowica.
Obecnie w Kosowie służbę pełni XXXVII rotacja Jednostki Specjalnej Polskiej Policji (JSPP), rozpoczęta 9 grudnia 2024 roku. Jednostkę tworzy 105 funkcjonariuszy, w tym 4 kobiety. W ramach misji EULEX w Kosowie służy również 3 funkcjonariuszy w charakterze ekspertów.
Misja EULEX wspiera kosowskie organy ściągania w rozwijaniu ich zdolności do wymiany informacji z partnerami regionalnymi i międzynarodowymi w dziedzinie pomocy prawnej i współpracy w sprawach karnych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ pab/ mhr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.04.2025, 16:57 |
Źródło informacji | MSWiA |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |