Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: Szef MSWiA podczas spotkania z komisarzem Magnusem Brunnerem: Ochrona granicy Polski i UE to nasza wspólna odpowiedzialność (komunikat)

25.04.2025, 14:23aktualizacja: 25.04.2025, 15:04

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji informuje: "Ochrona granicy jest naszą wspólną odpowiedzialnością. Doceniamy, że komisarz Brunner jest w Polsce, zajmując się bezpośrednio tymi sprawami. Od trzech i pół roku Polska zmaga się z hybrydową agresją reżimu Łukaszenki, który ściąga ludzi z różnych państw świata i próbuje ich przepychać do Polski, do Unii Europejskiej" - powiedział minister Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej na przejściu granicznym w Połowcach. W czwartek, 24 kwietnia br. szef MSWiA, koordynator służb specjalnych spotkał się z komisarzem UE ds. wewnętrznych i migracji Magnusem Brunnerem.

W spotkaniu uczestniczyli m.in.: wojewoda podlaski Jacek Brzozowski, komendant główny SG gen. dyw. SG Robert Bagan, komendant Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej gen. bryg. SG Sławomir Klekotka oraz dyrektor Przedstawicielstwa KE w Polsce Katarzyna Smyk.

"Cały czas 11 tysięcy funkcjonariuszy i żołnierzy jest w gotowości, aby bronić granicy Polski i UE na odcinku z Białorusią. Nasze państwo wydało do tej pory 2,6 miliarda złotych, aby fizycznie i elektronicznie chronić tę granicę. Wprowadziliśmy strefę buforową oraz nowe przepisy dotyczące użycia broni. Umożliwiliśmy także zawieszanie wnioskowania o azyl. To wszystko zrobiliśmy po to, aby obywatele Polski i krajów UE czuli się bezpiecznie" - powiedział minister Tomasz Siemoniak na konferencji prasowej na drogowym przejściu granicznym w Połowcach.

Szef MSWiA zwrócił uwagę, że Komisja Europejska w swoim komunikacie jednoznacznie mówi o „weaponizacji migracji”, czyli używaniu migracji jako broni. Podziękował także za wsparcie w postaci środków unijnych na ochronę granicy. "Komisja Europejska przeznaczyła ponad 50 milionów euro na wzmocnienie granicy polsko-białoruskiej i polsko-rosyjskiej. Bardzo doceniamy obecność pana komisarza. Odbieramy to jako wyraz szacunku i wsparcia dla tysięcy polskich funkcjonariuszy i żołnierzy, którzy bronią tej granicy" - przypomniał.

Minister spraw wewnętrznych i administracji Tomasz Siemoniak podkreślił, że Unia Europejska musi pracować nad kolejnymi działaniami, aby wzmocnić bezpieczeństwo. Wspomniał o strategii bezpieczeństwa oraz dyrektywie powrotowej. "Liczymy na dalsze wsparcie. Solidnie przepracujemy naszą prezydencję, żeby znalazły się nowe narzędzia, plany, pieniądze na ochronę granic Unii Europejskiej. Ściśle współpracujemy z naszymi partnerami z Finlandii, Estonii, Łotwy i Litwy, gdzie problemy są bardzo podobne" - powiedział.

Komisarz Magnus Brunner "Polska dobrze realizuje swoje zadania"

Komisarz UE ds. wewnętrznych i migracji Magnus Brunner podziękował za zaproszenie do Polski. Zaznaczył w swoim wystąpieniu, że Unia jest wdzięczna naszemu krajowi za ochronę tego szczególnie wrażliwego odcinka granicy. Komisarz wyraził dużą satysfakcję z dotychczasowych osiągnięć polskiej prezydencji w Unii Europejskiej.

"Chciałbym podziękować za znakomitą współpracę, która trwa od kilku miesięcy. Z ogromnym uznaniem odnoszę się do wysiłków, jakie Polska podejmuje w ramach prezydencji i miejmy nadzieję, że w takim samym duchu ta współpraca będzie kontynuowana również po jej zakończeniu. Niezwykle doceniam fakt, że mogę na własne oczy zobaczyć sytuację na granicy. Hasło prezydencji: „Bezpieczeństwo, Europo!" jest niezwykle aktualne i dobrze wybrane" - mówił.

Komisarz odniósł się także do działań Rosji i Białorusi oraz zachowań migrantów przy próbach nielegalnego przekroczenia granicy. Zauważył, że ten problem dotyczy nie tylko Polski, ale całej Unii Europejskiej.

"Musimy przywrócić ludziom poczucie, że kontrolujemy to, co się dzieje na granicach i w samej Unii Europejskiej. Jeszcze raz bardzo dziękuję za całe wsparcie. Polska realizuje swoje zadania dobrze" - zapewnił.

Rozmowy w Warszawie

Z kolei w piątek, 25 kwietnia br., podczas roboczego śniadania komisarza Magnusa Brunnera z ministrem Tomaszem Siemoniakiem, w którym uczestniczył również Hans Leijtens - dyrektor wykonawczy mającej siedzibę w Warszawie Agencji Frontex, a także wiceminister Maciej Duszczyk i komendant główny SG gen. dyw. SG Robert Bagan - omówiono bardziej szczegółowo kwestie ochrony granicy polsko-białoruskiej. Minister Tomasz Siemoniak podkreślił skalę wysiłków i zasobów wykorzystywanych przez Polskę, by zapewnić, że ta ochrona jest w pełni skuteczna.

Rozmawiano też o możliwych scenariuszach rozwoju sytuacji na granicy i dalszym rozwoju współpracy państw członkowskich graniczących z Białorusią i Rosją. Poruszono także kwestie wyzwań i obciążeń związanych z utrzymywaniem przez państwa członkowskie szerokiego wsparcia dla uchodźców z Ukrainy, konieczności szybkiego powrotu do niezakłóconego funkcjonowania strefy Schengen oraz współpracy z Polską w zakresie rozwoju potencjału Agencji Frontex.

Presja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej

Łącznie od 1 stycznia 2021 r. do 22 kwietnia 2025 r. odnotowano ponad 117,5 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy.

W okresie od 1 stycznia do 22 kwietnia 2025 r. odnotowano 5 639 prób. W analogicznym okresie 2024 r. było to 8 066 prób. To spadek o 30 proc., co jest zasługą m.in. wprowadzenia strefy buforowej oraz inwestycji w modernizację bariery fizycznej i elektronicznej oraz budowę nowych barier elektronicznych na rzekach granicznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ has/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.04.2025, 14:23
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ