Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSWiA: współpraca Polski i USA na rzecz pokoju i stabilizacji na Bliskim Wschodzie (komunikat)

21.10.2019, 15:38aktualizacja: 21.10.2019, 15:38

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSWiA informuje:

Wiceminister Krzysztof Kozłowski w stolicy Bahrajnu Manamie bierze udział w posiedzeniu grupy roboczej ds. bezpieczeństwa morskiego i lotniczego w ramach Procesu Warszawskiego. Proces Warszawski stanowi unikalną w skali światowej inicjatywę USA i Polski.

Grupa robocza została utworzona w efekcie ustaleń współorganizowanej przez Polskę i Stany Zjednoczone Ameryki konferencji ministerialnej poświęconej budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie (Warszawa, 13-14 lutego 2019 r.). Zdecydowano wtedy o powołaniu 7 grup roboczych, w tym grupy ds. bezpieczeństwa morskiego i lotniczego. Zgodnie z założeniami konferencji warszawskiej grupy robocze stanowić mają forum dyskusji i współpracy na poziomie eksperckim państw zaangażowanych w Proces Warszawski. Wspólnie przewodniczą im Polska i USA, jako liderzy promowania pokoju i wspólnych wysiłków dla rozwiązania problemów gospodarczych i społeczno-politycznych na Bliskim Wschodzie.

Polskim współprzewodniczącym grupy roboczej ds. bezpieczeństwa morskiego i lotniczego został Krzysztof Kozłowski, sekretarz stanu w MSWiA. Po stronie amerykańskiej funkcję tę sprawuje Elliot Kang, zastępca sekretarza stanu USA, szef Biura ds. Bezpieczeństwa Międzynarodowego i Nieproliferacji Departamentu Stanu USA.

Działania grupy koncentrować się będą na sposobach promowania przez państwa bezpieczeństwa w ruchu morskim i lotniczym. Chodzi też o umożliwianie przechwytywania w transporcie morskim i lotniczym nielegalnych transportów broni masowego rażenia (BMR), w tym poprzez budowanie krajowych zdolności w oparciu o zasady Inicjatywy Krakowskiej (Proliferation Security Initiative).

W ramach grupy roboczej państwa mają także przeprowadzić dyskusję na temat sposobów poprawy realizacji istniejących porozumień międzynarodowych ustanawiających standardy ograniczające przewóz materiałów powiązanych z bronią masowego rażenia. W trakcie posiedzenia grupy roboczej w Bahrajnie planowane jest wypracowanie wspólnego oświadczenia państw na rzecz wzmocnienia bezpieczeństwa morskiego i lotniczego na Bliskim Wschodzie. Zostanie ono zaprezentowane w lutym 2020 r. podczas kolejnej konferencji Procesu Warszawskiego w Waszyngtonie.

W ramach Procesu Warszawskiego powołane zostały grupy robocze w następujących obszarach:

1) przeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu,

2) proliferacja pocisków balistycznych,

3) bezpieczeństwo morskie i lotnicze,

4) cyberbezpieczeństwo,

5) bezpieczeństwo energetyczne,

6) kwestie humanitarne i związane z uchodźcami,

7) osoby niesłusznie przetrzymywane oraz prawa człowieka.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/ mark/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 21.10.2019, 15:38
Źródło informacji MSWiA
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ