Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: ambasador Arkady Rzegocki o sprawach istotnych dla Polonii na spotkaniu w londyńskim POSK-u (komunikat)

25.02.2019, 23:41aktualizacja: 25.02.2019, 23:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Zabezpieczenie praw Polaków w Zjednoczonym Królestwie jest dla polskiego rządu, w tym dla Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Londynie, sprawą priorytetową. Stale i intensywnie współpracujemy z naszymi brytyjskimi partnerami, żeby proces wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nie odbył się kosztem naszych rodaków, którzy zamierzają budować swoją przyszłość właśnie w Wielkiej Brytanii – powiedział Ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki w poniedziałek podczas spotkania z członkami brytyjskiej Polonii w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym POSK w zachodnim Londynie.

Spotkanie, organizowane przez Ambasadę RP w Londynie we współpracy z POSK-iem, było okazją do omówienia sytuacji obywateli Polski w Wielkiej Brytanii i odpowiedzenia na najważniejsze dla nich pytania, w tym m.in. dot. statusu obywateli Unii Europejskiej po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty oraz kwestii prawnych i paszportowych.

Ambasador Rzegocki wziął udział w sesji pytań i odpowiedzi wraz z Konsulem Generalnym RP w Londynie Mateuszem Stąsiekiem, prezes POSK Joanną Młudzińską, ekspertem w wydziale ekonomicznym ambasady Magdaleną Kozak oraz Barbarą Drozdowicz, prezes fundacji wsparcia East European Resource Centre, która opowiedziała o wyzwaniach, jakie brexit stawia przed Polakami, innymi obywatelami UE oraz organizacjami, które im pomagają.

Dyskusja skupiła się wokół tematu brexitu, głównie kwestii zagwarantowania praw obywateli Unii Europejskiej po wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty. Ambasador wraz z konsulami i ekspertami odpowiadali na pytania Polaków dotyczące m.in. formalności, jakie powinni spełnić, aby otrzymać status osiedlonego w Wielkiej Brytanii, uprawnień emerytalnych po brexicie czy kwestii automatycznego uznawania przez Polskę kwalifikacji zawodowych nabytych na Wyspach, w sytuacji bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. Ambasador Rzegocki zaznaczył, że spotkanie nie było inicjatywą jednorazową, a inauguracją serii spotkań informacyjnych dotyczących sytuacji obywateli polskich w Wielkiej Brytanii. Kolejne odbędzie się 1 marca br. w Birmingham.

Zebrani w sali teatralnej POSK-u polscy obywatele dopytywali także m.in. o działania prowadzone przez Ambasadę RP w Londynie w celu przeciwdziałania pojawianiu się nieprawdziwym informacjom na temat Polski i Polaków w brytyjskich mediach.

Podczas wydarzenia dystrybuowano ulotkę informacyjną przygotowaną przez ambasadę, przypominającą o konieczności złożenia wniosku o przyznanie statusu osoby osiedlonej (tzw. settled status).

Spotkanie z członkami brytyjskiej Polonii było poprzedzone konferencją prasową z udziałem mediów polonijnych oraz polskich korespondentów na Wyspach Brytyjskich.

W związku z wynikiem referendum dot. dalszego członkostwa Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej, które odbyło się 23 czerwca 2016 r., kiedy 51.89% głosujących opowiedziało się za opuszczeniem UE, po 29 marca 2019 r. Wielka Brytania najprawdopodobniej przestanie być członkiem Wspólnoty. Po tym dniu każdy obywatel UE mieszkający na stałe na Wyspach Brytyjskich będzie musiał zarejestrować się w systemie elektronicznym i uzyskać status osoby osiedlonej. Ten obowiązek będzie dotyczył wszystkich niebędących obywatelami brytyjskimi, niezależnie od posiadanego obecnie statusu, w tym również rezydentów.

Procedura uzyskania statusu osiedlonego jest otwarta od 21 stycznia 2019 r. dla wszystkich obywateli UE posiadających ważny, biometryczny paszport w ramach kolejnej fazy testów systemu rejestracji i odbywa się elektroniczne za pośrednictwem aplikacji dostępnej na telefonach z systemem Android. Osoby, które uzyskują status osiedlonego w tej fazie, nie muszą rejestrować się ponownie. Rejestracja dla osób posiadających jedynie dowód osobisty przy pomocy smartfona, tableta bądź komputera będzie dostępna pod koniec marca. Wniosek mogą złożyć osoby, które do końca okresu przejściowego, czyli 31 grudnia 2020 r., będą zamieszkiwały na terytorium Wielkiej Brytanii przez 5 lat (w każdym roku co najmniej przez 6 miesięcy) oraz ich rodziny.

W razie braku spełnienia wymogu mieszkania na terytorium UK przez 5 lat, osoby pragnące uzyskać status osiedlonego będą mogły złożyć wniosek o przyznanie statusu tymczasowego (tzw. pre-settled status). Po osiągnięciu wymaganych 5 lat konieczne będzie ponowne przejście rejestracji celem uzyskania stałego statusu osiedlonego.21 stycznia br. premier Wielkiej Brytanii Theresa May ogłosiła, iż istniejące dotychczasowo opłaty za złożenie wniosku – L65 dla osoby dorosłej oraz L32,50 dla osoby poniżej 16 roku życia – zostaną zniesione. Opłata ta nie dotyczy osób posiadających status pre-settled lub prawo stałego pobytu.

Obywatele UE, którzy przed wyjściem Wielkiej Brytanii z UE uzyskali status stałego rezydenta (i otrzymali Permanent Residence Card), mogą złożyć wniosek bezpłatnie i na uproszczonych zasadach.

Po uzyskaniu statusu osoby osiedlonej, zachowanych zostanie większość obecnych praw (m.in. możliwość pracy bez konieczności zezwolenia, dostęp do świadczeń społecznych, nauki, prowadzenia działalności gospodarczej). Swoje prawa zachowają także te osoby, które będą musiały zaczekać do osiągnięcia 5 lat pobytu, żeby złożyć wniosek o status osoby osiedlonej.

Ambasada RP w Londynie na bieżąco śledzi sytuację związaną z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej i odpowiada na związane z tym pytania. Najbardziej aktualne informacje dot. praw obywateli państw członkowskich UE w Wielkiej Brytanii po brexicie, w tym w przypadku wyjścia Wielkiej Brytanii z UE bez umowy i procedury uzyskania statusu osiedlonego, znajdują się na stronach brexit.msz.gov.pl, gov.uk/staying-uk-eu-citizen oraz ec.europa.eu/unitedkingdom/services/your-rights/Brexit_en.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ sno/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 25.02.2019, 23:41
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ