Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: brukselska dyskusja o ruchach opozycyjnych za żelazną kurtyną (komunikat)

07.03.2016, 16:23aktualizacja: 07.03.2016, 16:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W 70. rocznicę słynnego przemówienia Winstona Churchilla, w którym zdefiniował on pojałtański podział Europy, Ambasada RP w Brukseli wraz z belgijską Królewską Akademią Nauk zorganizowała konferencję historyczną „Od żelaznej kurtyny do Jesieni Ludów”. Badacze z Belgii, Francji, Czech i Polski rozmawiali o tym jak zimnowojenny porządek w państwach bloku sowieckiego kruszał w wyniku kolejnych kryzysów.

- Opór wobec sowieckiej dominacji narzuconej po II wojnie światowej państwom Europy Środkowej miał znaczący wpływ na ewolucję zachodnioeuropejskiej sceny politycznej. Ukazując prawdziwe oblicze "najlepszego ze światów" stopniowo przyczyniał się do statecznego rozłamu między ugrupowaniami komunistycznymi a socjaldemokracją – mówił podczas inauguracji konferencji Jean-Yves Potel, francuski politolog, pisarz i publicysta.

Podczas konferencji w Brukseli zorganizowanej w dniach 4-5 marca 2016 roku naukowcy dyskutowali na temat znaczenia następujących po sobie kryzysów w bloku wschodnim: fazie destalinizacji, powstaniu w NRD i na Węgrzech w 1956 roku, praskiej wiośnie, wydarzeniach marcowych w Polsce, buntów robotniczych w Polsce, czy też początkach Solidarności studenckiej, poszukiwania tzw. trzeciej drogi przez paryską Kulturę, jak również o losach polskiej opozycji w stanie wojennym.

- Pierwsza Solidarność lat 1980-1981 była masowym ruchem realizującym hasła wolności, równości i braterstwa. Po jej złamaniu przez stan wojenny, do ideałów tych już nigdy nie udało się powrócić. To w dużej mierze tłumaczy obecne niezadowolenie części polskiego społeczeństwa z przemian ostatnich 26 lat i związanych w nimi narastających nierówności. Fakt ten jest też kluczem do zrozumienia polskiego pejzażu politycznego – analizował profesor Karol Modzelewski.

Debata z licznie zgromadzoną publicznością była okazją do poruszenia obecnej sytuacji w Polsce. - Charakterystyczna i niezbędna w demokracji zmiana ekip rządzących w sposób naturalny oznacza reformy i realizację nowych wizji - podkreślał Czesław Bielecki.

Dyskusja była trzecią wspólną inicjatywą Ambasady i Akademii poświęconą dwudziestowiecznej historii Europy Środowo-Wschodniej. Dwie poprzednie edycje odbyły się w 75. rocznicę paktu Ribbentrop-Mołotow oraz w 70. rocznicę konferencji.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ ksi/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.03.2016, 16:23
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ