Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Debata PISM "Wyzwania dla polskiej polityki zagranicznej A.D. 2017" (komunikat)

06.02.2017, 23:55aktualizacja: 06.02.2017, 23:55

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

MSZ informuje:

– Polska polityka zagraniczna była w ostatnim czasie konsekwentna i skuteczna – mówił dyrektor Gabinetu Politycznego Ministra Spraw Zagranicznych Jan Parys podczas debaty zorganizowanej przez Polski Instytut Spraw Międzynarodowych.

W debacie na temat wyzwań stojących przed polską polityką zagraniczną udział wzięli także: dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk, dr Patrycja Sasnal z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, red. Bartosz Węglarczyk dyrektor programowy Onet.pl i były korespondent w Waszyngtonie. Moderatorem był dr Sławomir Dębski – dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Debata odbyła dzień przed wizytą w Polsce kanclerz Niemiec Angeli Merkel i trzy dni przed przedstawieniem w Sejmie przez ministra Witolda Waszczykowskiego priorytetów polityki zagranicznej na 2017 rok. Dyskusji ekspertów przysłuchiwało się ponad 200 osób – ekspertów, obserwatorów, dziennikarzy. – Jakie są najważniejsze wyzwania stojące przed naszą polityką zagraniczną w tym roku? – od tego pytania rozpoczął dyskusję Sławomir Dębski.

– Największym wyzwaniem jest przygotowanie korekty traktatu Unii Europejskiej. Już dziś trzeba myśleć o tym, żeby ta Unia przetrwała i miała taki kształt, który uwzględniałby nasze interesy – mówił Jan Parys. Podkreślił też, że Stany Zjednoczone nie stwarzają zagrożenia ani dla Unii ani dla Polski, „są one bowiem naszym sojusznikiem”.

Duża część dyskusji skupiała się wokół stosunków transatlantyckich i nowej administracji Donalda Trumpa. Dr Patrycja Sasnal z PISM zauważyła, że „brak przejrzystości tej administracji będzie nam towarzyszył przez dużą część tego roku”. – Administracja Trumpa wprowadza tu element chaosu i niepewności – mówiła. Prognozowała także, że wewnątrz gabinetu Trumpa może rozegrać się konflikt pomiędzy dwoma obozami: „ideologów” i „państwowców”.

– Nie mamy w Białym Domu prezydenta republikańskiego, tylko prezydenta niezależnego – komentował to Bartosz Węglarczyk, były korespondent w Waszyngtonie. Zwrócił uwagę na dwa kluczowe problemy dla Polski: konieczność nadążenia za „niewiarygodnym tempem wydarzeń” oraz „umieszczenie Polski w gronie decyzyjnym”.

Dr Paweł Kowal - były wiceminister spraw zagranicznych mówił z kolei o wpływie zmian technologicznych na politykę. – Prezydent USA mówi „ja nie potrzebuję konferencji prasowej, ja mam Twittera i mogę obywatelom powiedzieć bezpośrednio co się dzieje” – powiedział. Jego zdaniem Donald Trump nie jest przeciwnikiem UE, ale może po prostu „mieć inne plany” – Jego wizja powrotu do świata anglosaskiego może doprowadzić do tego, że Unii trudno będzie przetrwać – wyjaśnił.

Dr Kowal odniósł się także do kwestii polityki wschodniej, z którą jak podkreślił ściśle związane są sprawy bezpieczeństwa są w Polsce. Jan Parys z kolei stwierdził, że „celem Polski jest zapewnienie bezpieczeństwa, implementowanie postanowień szczytu NATO w Warszawie”. – Tutaj poruszamy się zgodnie z kalendarzem – dodał. Zadeklarował także stałe poparcie Polski dla Ukrainy: - Mamy do wyjaśnienia pewne kwestie historyczne, ale zawsze uważaliśmy, że historia nie powinna nas dzielić – mówił. Kluczowe będzie jego zdaniem określenie stosunku do Ukrainy w polityce państw zachodnich.

Mówiąc o relacjach z gabinetem Trumpa Jan Parys przypomniał, że minister Waszczykowski podczas niedawnej wizyty w USA spotkał się z jego doradcami – Henrym Kissingerem i gen. Michaelem Flynnem. Określił członków gabinetu Trumpa jako zawodowców, którzy są dobrze przygotowani do myślenia geopolitycznego”. Jego zdaniem będą oni widzieć Polskę jako „najważniejszego sojusznika na flance wschodniej NATO”.

Na koniec dyskusji minister Parys odniósł się do wizyty kanclerz Merkel i zaakcentował intensywną współpracę gospodarczą z Niemcami. – Nie da się prowadzić polityki zagranicznej wbrew relacjom gospodarczym. Niemcy są bardzo ważnym partnerem i nie zamierzamy tego negować, ale oczekujemy, że będzie tu też zrozumienie dla naszej pozycji – mówił.

Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

jm/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 06.02.2017, 23:55
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ