Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Setna rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych jest doskonałą okazją do rozwoju polsko-japońskiej współpracy kulturalnej – podkreślił minister Witold Waszczykowski w rozmowie z następcą tronu Japonii księciem Naruhito.
– Polska jest atrakcyjnym krajem, zarówno pod względem gospodarczym, kulturowym, jak i turystycznym – powiedział szef polskiej dyplomacji. ?W rozmowie z księciem Naruhito minister nawiązał także do wspólnej fascynacji obu narodów muzyką Fryderyka Chopina i polską kinematografią. – Obchody okrągłej rocznicy nawiązania dwustronnych stosunków dyplomatycznych w 2019 roku to ponadto wspaniała okazja do wizyty członków rodziny cesarskiej w Polsce – zaznaczył szef polskiej dyplomacji przekazując zaproszenie do odwiedzenia Warszawy na ręce księcia Naruhito.
Następnie minister Waszczykowski odwiedził Tokijski Uniwersytet Studiów Zagranicznych, gdzie otworzył wystawę upamiętniającą 60. rocznicę ponownego nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. Spotkał się także ze studentami polonistyki oraz wygłosił wykład pt. „Polsko-japońska historia przyjaźni, solidarności i fascynacji kulturalnej – jako podstawa dla przyszłych relacji”. – Tokijski Uniwersytet Studiów Zagranicznych, a przede wszystkim jego Wydział Polonistyki, pełnią szczególną rolę w stosunkach polsko-japońskich. Jego absolwenci pomagają budować mosty i pośredniczą między dwoma tak odległymi na pierwszy rzut oka narodami i kulturami – podkreślił Witold Waszczykowski podczas spotkania z kadrą i słuchaczami tokijskiej uczelni. – Jestem pod dużym wrażeniem wysokiego poziomu nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce – pogratulował studentom szef polskiego MSZ.
Szef polskiej dyplomacji był także gościem prestiżowego Japońskiego Klubu Prasowego, w którym wystąpił z odczytem dla dziennikarzy i przedstawicieli korpusu dyplomatycznego pt. „Polska polityka zagraniczna w czasie globalnych wyzwań”. – ?Polska stara się od lat aktywnie i konstruktywnie działać na rzecz pokoju i stabilności w Europie i na świecie – zaznaczył minister. – Nasz kraj może zrobić znacznie więcej: stąd nasza kandydatura do Rady Bezpieczeństwa ONZ i zwiększenie obecności naszych żołnierzy w misjach niebieskich hełmów – podsumował swoje wystąpienie.
Ostatnim punktem programu wizyty w Japonii był udział ministra w obchodach Święta Narodowego Trzeciego Maja. W trakcie uroczystości minister wręczył nominację na urząd konsula honorowego RP w Hiroszimie Takashiemu Yamashicie oraz wręczył odznakę honorową Bene Merito doktorowi Koichiemu Kuyamie, zasłużonemu tłumaczowi polskich sztuk teatralnych i polskiej literatury.
Towarzysząca ministrowi delegacja przedstawicieli miasta Łodzi oraz polskich przedsiębiorców odbyła równolegle szereg spotkań z japońskimi partnerami. O kampanii mającej na celu promowanie kandydatury Łodzi do EXPO 2022 rozmawiał z dyrektorem International Exhibition Promotion Office w japońskim METI (Ministerstwie Gospodarki i Handlu) Ikeakim Takedą wiceprezydent Łodzi Tomasz Trela. Rozmówcy potwierdzili chęć wymiany doświadczeń związanych z organizacją międzynarodowych wydarzeń takich jak EXPO.
Jednocześnie odbyło się seminarium gamingowe, podczas którego firmy japońskie mogły pozyskać informacje zarówno o polskiej gospodarce, branży gier, jak i ofercie poszczególnych uczestników wizyty. Partnerzy japońscy dodatkowo uzyskali kody do gier zaoferowanych przez Indie Games Polish Foundation. W trakcie intensywnej sesji B2B polskie firmy miały okazje zapoznać się z analizą sektora gier w Japonii, a w szczególności pozyskać informacje dotyczące udziału we wrześniowym Gama Show w Tokio.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)
kom/ kka/ skr/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.05.2017, 23:23 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |