Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Grupa Wyszehradzka wspiera ukraińską edukację (komunikat)

13.10.2015, 20:47aktualizacja: 13.10.2015, 20:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Tylko w tym roku ponad 5 tys. ukraińskich nauczycieli zostanie przeszkolonych w ramach polskiego programu wsparcia – mówił podsekretarz stanu w MSZ Konrad Pawlik podczas zorganizowanego przez Grupę Wyszehradzką spotkania poświęconego kwestiom finansowania edukacji na Ukrainie.

„Okrągły stół” w kwestii finansowania edukacji na Ukrainie został zorganizowany przez czeską prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej w dniu 13 października w Czerniowcach. Było to drugie z serii wydarzeń w ramach tzw. „Road Show” – organizowanego przez Polskę, Czechy, Słowację i Węgry, w celu wsparcia procesu reform u naszego wschodniego sąsiada. Pierwszy okrągły stół, który zorganizowany został przez Polskę w kwietniu br. w Czernichowie, poświęcony był kwestiom decentralizacji.

Spotkanie poświęcone edukacji odbyło się w budynku Narodowego Uniwersytetu Czerniowieckiego im. Jurija Fedkowycza. Uczestniczyli w nim m.in. wiceministrowie spraw zagranicznych oraz eksperci z ministerstw edukacji państw Grupy Wyszehradzkiej i Ukrainy, a także przedstawiciele ukraińskich organizacji pozarządowych i środowisk naukowych.

Jako przykład owocnej współpracy polsko-ukraińskiej w zakresie edukacji wiceminister Konrad Pawlik wymienił stworzone przy wsparciu Polski na Ukrainie: dwieście klubów przedsiębiorczości w szkołach wyższych oraz cztery uniwersyteckie inkubatory przedsiębiorczości. – Tylko w 2015 r. 5.400 nauczycieli ukraińskich zostanie przeszkolonych w ramach polskiego programu wsparcia – dodał. Zwrócił również uwagę na szansę, jaką dla ukraińskich studentów są stypendia Funduszu Wyszehradzkiego. Podkreślił, że proces reform w Ukrainie, który wspiera i będzie wspierać Grupa Wyszehradzka, jest jedyną drogą do stowarzyszenia Ukrainy z UE.

Spotkanie poświęcone reformom poprzedziły konsultacje polityczne wiceministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej ze stroną ukraińską. W trakcie rozmów z wiceministrami Natalią Galibarenko i Wadimem Pristajko omówiono efekty ostatniego spotkania formatu normandzkiego w Paryżu, sytuację w strefie konfliktu rosyjsko-ukraińskiego oraz reformy przeprowadzane przez władze ukraińskie.

Wiceminister Konrad Pawlik podkreślił, że strona polska będzie popierać utrzymanie sankcji UE wobec Rosji, do momentu pełnej implementacji tzw. Porozumień z Mińska. – Ukraina pozostaje priorytetem Polskiej Pomocy. Zamierzamy, razem z naszymi czeskimi, słowackimi i węgierskimi kolegami kontynuować projekt okrągłych stołów zajmujących się wsparciem reform sektorowych na Ukrainie – dodał wiceszef polskiej dyplomacji. Wiceministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej jednoznacznie podkreślili ponadto konieczność poszanowania suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy.

Ważnym elementem konsultacji na Ukrainie było spotkanie z przedstawicielami Komisji ds. Zagranicznych Rady Najwyższej Ukrainy, podczas którego dyskutowano m.in. na temat ratyfikacji i implementacji Umowy Stowarzyszeniowej UE-Ukraina, wprowadzenia reżimu bezwizowego dla Ukrainy oraz głosowania nad zmianami do ukraińskiej konstytucji wprowadzających zdecentralizowany system władzy. – Reforma decentralizacyjna, podobnie jak działania w zakresie zwalczania korupcji, są niezmiernie istotne dla przyszłości Ukrainy – podkreślił wiceminister Konrad Pawlik.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 13.10.2015, 20:47
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ