Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
W Pałacu Prezydenckim prezydent Andrzej Duda i minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski zainaugurowali w piątek kampanię na rzecz promocji członkostwa Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Prezydent powiedział, że kandydatura Polski jest wyrazem ambicji, aby powrócić do odgrywania aktywnej roli w kształtowaniu porządku międzynarodowego. – Hasło kampanii brzmi „Solidarność-Odpowiedzialność-Zaangażowane” – są to wartości, które chcemy promować i wnieść do prac Rady Bezpieczeństwa ONZ, podkreślając, że polityka międzynarodowa powinna się opierać na sile prawa, nie na prawie siły – mówił prezydent Duda.
Minister Waszczykowski wyraził nadzieję, że kampania pozwoli na dotarcie poprzez media z informacją o kandydaturze Polski do szerokiego grona odbiorców w kraju i za granicą. – Polska chce się pokazać w świecie, udowodnić, że nie jesteśmy tylko konsumentem bezpieczeństwa, ale także krajem, który przyczynia się do wzrostu bezpieczeństwa poprzez naszą aktywną dyplomację – podkreślił szef MSZ. Minister zaznaczył, że objęcie przez Polskę niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to nie tylko prestiż, ale przede wszystkim „możliwość promocji naszego regionu i naszej wrażliwości na sprawy międzynarodowe w centrum światowej polityki”.
Podczas konferencji zostało zaprezentowane oficjalne logo kampanii. Znak graficzny składa się z napisu „Polska” w sześciu językach urzędowych ONZ.
Rada Bezpieczeństwa ONZ to jeden z głównych organów Organizacji Narodów Zjednoczonych odpowiadający za utrzymanie międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa. W jej skład wchodzi pięciu stałych członków (Wielka Brytania, Francja, Chiny, Rosja, USA) oraz dziesięciu niestałych członków wybieranych na dwuletnią kadencję.
Dotychczas Polska zasiadała w Radzie Bezpieczeństwa pięciokrotnie, po raz ostatni w latach 1996-1997. Wybory na niestałych członków Rady Bezpieczeństwa na kadencję 2018-2019 odbędą się w czerwcu 2017 r. Aby uzyskać mandat niestałego członka Rady Bezpieczeństwa, państwo kandydujące musi uzyskać poparcie 2/3 członków Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ani/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.09.2016, 15:03 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |