Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
W środowych rozmowach w Edynburgu uczestniczyli szefowie dyplomacji: Witold Waszczykowski i Philip Hammond oraz ministrowie obrony narodowej: Antoni Macierewicz i Michael Fallon. Jednym z głównych tematów spotkania były kwestie bezpieczeństwa oraz przygotowania do zbliżającego się Szczytu NATO w Warszawie.
–Wielka Brytania była gospodarzem Szczytu NATO dwa lata temu, my będziemy za kilka miesięcy. Ta wymiana poglądów miała istotne znaczenie dla dyskusji o zabezpieczeniu naszej wschodniej flanki NATO i równego poziomu bezpieczeństwa dla wszystkich państw członkowskich - powiedział minister Witold Waszczykowski i podkreślił, że bezpieczeństwo, polityka skutecznego odstraszania oraz obrony pozostają w zainteresowaniu Polski i Wielkiej Brytanii. - Musimy wspierać Sojusz, czyniąc go silniejszym i bardziej dostosowanym do wyzwań - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.
Szef resortu obrony Wielkiej Brytanii Michael Fallon zapowiedział utworzenie polsko-brytyjskiej grupy wysokiego szczebla pod przewodnictwem ministrów obrony, która zajmie się przygotowaniami do szczytu NATO w Warszawie w lipcu 2016 roku. Michael Fallon mówił także o udziale 1000 brytyjskich żołnierzy w ćwiczeniach w Polsce w tym roku oraz wizycie brytyjskiej fregaty na Morzu Bałtyckim. Za to zaangażowanie podziękował minister Antoni Macierewicz. - Jestem przekonany, że między innymi takie działania Wielkiej Brytanii pozwolą nam na zrealizowanie wspólnego celu, czyli obrony przed niezapowiedzianą agresją z zewnątrz - podkreślił minister Macierewicz.
Wśród tematów rozmów znalazła się również sytuacja na Bliskim Wschodzie, czy konflikt rosyjsko-ukraiński. Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Philip Hammond wyraził nadzieję, że porozumienia z Mińska będą realizowanie. -Postanowiliśmy, że na wiosnę wspólnie z szefem polskiego MSZ udamy się na Ukrainę- zapowiedział minister Hammond.
Ministrowie po obradach w Edynburgu przyjęli także wspólny komunikat.
Cykliczne spotkania ministrów w formule tzw. Kwadrygi zapoczątkowane zostały w Londynie w październiku 2010 r. Tegoroczne spotkanie było już piątym przeprowadzanym w tej formule.
Spotkanie odbyło się w Edynburgu – mieście silnie związanym z obecnością Polaków, w którym mieszka znacząca grupa naszych rodaków - zarówno potomków polskich żołnierzy oraz uchodźców, jak i przedstawiciele młodej generacji. - Tam, gdzie żyją Polacy tam jest Polska - zaznaczył podczas spotkania z Polonią w siedzibie Stowarzyszenia Polskich Kombatantów minister Witold Waszczykowski. Dodał przy tym, że polskie władze są szczególnie wyczulone na sytuację Polaków za granicą i wsłuchują się w ich głos. - Ci, którzy wyjechali z Polski, a teraz będą chcieli wrócić, będą mieli po co - ocenił minister Waszczykowski.
W trakcie wizyty ministrowie Witold Waszczykowski oraz Antoni Macierewicz złożyli także wieńce na cmentarzu Corstorphire Hill, na którym spoczywa 175-ciu żołnierzy Polskich Sił zbrojnych na Zachodzie oraz pod pomnikiem upamiętniającym szkockich bohaterów obu wojen światowych.
Polscy ministrowie wraz z szefem brytyjskiej dyplomacji Philipem Hammondem oddali także hołd żołnierzom z armii generała Władysława Andersa, którzy po II wojnie światowej trafili do Szkocji wraz z niedźwiedziem Wojtkiem, który przemierzył z nimi cały szlak bojowy z Bliskiego Wschodu przez Włochy do Wielkiej Brytanii. Tę historię symbolizuje Pomnik Żołnierza Polskiego/ Misia Wojtka, który został odsłonięty w listopadzie ubiegłego roku w samym sercu Edynburga.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 21.01.2016, 09:57 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |