Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: konsultacje w obszarze dyplomacji publicznej w Kaliszu (komunikat)

02.12.2017, 09:24aktualizacja: 02.12.2017, 09:24

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Dyplomacja publiczna odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu pozytywnego wizerunku kraju za granicą i stała się w ostatnich latach jednym z filarów polityki zagranicznej każdego bez wyjątku kraju – powiedział wiceminister Jan Dziedziczak w Kaliszu podczas spotkania konsultacyjnego dyplomacji publicznej.

W wydarzeniu udział wzięli dyrektorzy?Instytutów Polskich i przedstawiciele Ambasad zajmujący się dyplomacją publiczną oraz przedstawiciele kluczowych instytucji dla dyplomacji publicznej i eksperci. Głównymi tematami spotkania były m.in. współpraca międzyresortowa i budowanie kontaktów instytucjonalnych za granicą, dyplomacja historyczna, szczególnie w kontekście zbliżających się obchodów 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, wzmocnienie siły oddziaływania marki Polska oraz współpraca z Polonią oraz mediami. Konsultacje dotyczyły także założeń programowych Polskiego Radia dla Zagranicy na rok 2018, w ramach współpracy z polskimi placówkami dyplomatycznymi.

Do udziału w konsultacjach zaproszeni zostali również przedstawiciele Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Instytutu Pamięci Narodowej, Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej, Instytutu Adama Mickiewicza, Polskiej Organizacji Turystycznej, Instytutu Książki, Narodowego Centrum Kultury, Muzeum Historii Polski oraz Muzeum II Wojny Światowej.

Ponadto, podczas koncertu w Państwowej Szkole Muzycznej im. Henryka Melcera w Kaliszu, wiceminister Dziedziczak wręczył zasłużonemu kompozytorowi i muzykowi jazzowemu Włodzimierzowi Pawlikowi Odznakę Honorową "Bene Merito". Odznaczenie zostało przyznane za zasługi dla wzmacniania renomy polskiej muzyki na świecie oraz promocji pozytywnego wizerunku Polski w świecie. – Na wyróżnienie zasługują wysiłki artysty i wsparcie dla działań dyplomacji publicznej mającej na celu pokazywanie światu tego, co w Polsce najlepsze. Włodek Pawlik jest osobą, która wykorzystuje swoje zdolności i sławę do tego, żeby promować Polskę – podkreślił wiceszef MSZ.

Wiceminister Dziedziczak wziął także udział w Nadzwyczajnej Sesji Rady Miejskiej Kalisza, podczas której wręczył przedstawicielom jednego z najstarszych miast Polski reprint Statutu Kaliskiego autorstwa Artura Szyka. Statut wydany w 1264 r. był bezprecedensowym rozwiązaniem prawnym na tle ówczesnej Europy, normującym sytuację Żydów w Wielkopolsce, a z czasem stał się podstawą praw i przywilejów Żydów w całej Rzeczypospolitej. – Statut Kaliski jest fundamentem polskiej tolerancji wobec braci Żydów w przeciwieństwie do tego, co działo się w minionych czasach w Europie Zachodniej – podkreślił wiceminister Dziedziczak podczas prezentacji Statutu. Zauważył też, że Statut Kaliski stał się symbolem bezpieczeństwa życia Żydów w Polsce i wpisał się na stałe w historię stosunków polsko-żydowskich.

W trakcie pobytu w Kaliszu wiceszef polskiej dyplomacji razem z prezydentem miasta Grzegorzem Sapińskim, przewodniczącym Rady Miejskiej Andrzejem Plichtą, wicewojewodą wielkopolskim Marleną Maląg oraz biskupem Kaliskim Edwardem Janiakiem złożył wieniec pamięci w Sanktuarium św. Józefa w Kaplicy Męczeństwa i Wdzięczności polskiego duchowieństwa za cudowne ocalenie z niemieckiego obozu koncentracyjnego KZ Dachau. – Chcemy walczyć z kłamliwymi stereotypami na temat rzekomych polskich obozów koncentracyjnych, rzekomego współudziału Polaków w Holokauście, czy rzekomego antysemityzmu, szalejącego na ziemiach polskich – stwierdził wiceminister Dziedziczak.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mgost/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.12.2017, 09:24
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ