Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Polska ma dziś szczególne prawo oceniania minionych 70 lat funkcjonowania ONZ, żeby wyciągać wnioski i pytać: czy ONZ wypełniła postawione przed nią zadania i spełniła pokładane nadzieje – mówił dziś szef MSZ Grzegorz Schetyna otwierając konferencję poświęconą 70-leciu Organizacji Narodów Zjednoczonych.
Konferencja zwołana została dla uczczenia jubileuszu powstania ONZ, przypadającego 24 października 2015 r. oraz z okazji zbliżającego się Dnia Służby Zagranicznej RP. Zorganizował ją Departament Narodów Zjednoczonych i Praw Człowieka MSZ wspólnie z Instytutem Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Gospodarzem konferencji był minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna, który dokonał jej otwarcia wspólnie z prof. Martą Kicińską, Prorektor Uniwersytety Warszawskiego. – To wielkie wyzwanie mówić o ONZ, która jest organizacją intrygującą i to nie tylko dla dyplomatów, ale też dla historyków. Powstając po II wojnie światowej była odpowiedzią na skuteczną politykę, która miała uchronić ludzkość przed klęską konfliktów zbrojnych – mówił szef MSZ podczas swojego wystąpienia. - Polska jako państwo, które mocno angażowało się w powołanie Organizacji Narodów Zjednoczonych, ma dziś szczególne prawo do oceniania minionych 70 lat jej funkcjonowania, żeby wyciągać wnioski i zadawać zasadnicze pytania: czy ONZ wypełniła postawione przed nią zadania, czy spełniła pokładane w niej nadzieje – dodał.
W trakcie konferencji debata prowadzona była w ramach trzech sesji panelowych poświęconych: ochronie praw człowieka, problemom pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego oraz zrównoważonemu rozwojowi. Uczestnicy dyskutowali o kierunkach dalszego rozwoju ONZ i miejscu organizacji w realizacji priorytetów polskiej polityki zagranicznej.
- ONZ ma fundamentalne znaczenie jeśli chodzi o skodyfikowanie tego, co dziś nazywamy: prawa człowieka – stwierdziła podsekretarz stanu MSZ Henryka Mościcka-Dendys podczas wtorkowej dyskusji. Wiceszefowa polskiej dyplomacji zaznaczyła też, że „prawa człowieka były od początku uważane za fundamentalny element działalności Organizacji”.
Wiceminister Artur Nowak-Far mówił z kolei o szansach Polski na otrzymanie statusu niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-19: - Programowo widzimy nasze szanse jako istniejące i duże – stwierdził. Opowiedział też o priorytetach podkreślanych przez Polskę w ramach kampanii promocyjnej naszej kandydatury. – Są to zasady dobrego rządzenia, zapobieganie konfliktom oraz reforma ONZ. Zależy nam, aby jej organy działały dużo sprawniej, w szczególności w większym stopniu wykorzystując zwiększającą się elastyczność narzędzi prawnych, na podstawie, których funkcjonują – mówił.
W konferencji wzięło udział liczne grono naukowców, przedstawiciele służby dyplomatycznej, studenci oraz reprezentanci organizacji międzynarodowych w Polsce. Podczas paneli dyskusyjnych wypowiadali się m.in. prof. Roman Kuźniar i prof. Adam Rotfeld.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ale/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 03.11.2015, 16:06 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |