Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
"Singapur to jeden z kluczowych partnerów Polski w Azji Południowo-Wschodniej, z którym chcemy zacieśniać relacje handlowe" - powiedział szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz, który wczoraj rozpoczął wizytę w Singapurze.
Jednym z głównych tematów czwartkowych rozmów z ministrem spraw zagranicznych Republiki Singapuru Vivianem Balakrishnanem była współpraca gospodarcza, w tym rozwój dwustronnej wymiany handlowej i wzajemnych inwestycji.
Wolumen handlu towarami między naszymi państwami wynosi poniżej 1 mld USD, ale coraz większe uznanie wśród konsumentów Singapuru zyskuje np. żywność z Polski. W trakcie rozmów minister Jacek Czaputowicz zwrócił uwagę, że Singapur to wiarygodny partner, a Polska docenia przejrzystość i konkurencyjność charakteryzujące tutejszy rynek. Jednocześnie szef polskiej dyplomacji zachęcił swoich rozmówców do zapoznania się z bogatą ofertą zarówno polskich produktów, w tym rolnych, jak i usług. Zwrócił przy tym uwagę na szczególnie szerokie możliwości współpracy w sektorze zaawansowanych, innowacyjnych i najnowocześniejszych technologii, np. w zakresie IT, start-upów oraz innowacji finansowych (FINTECH). Z kolei minister Balakrishnan zapowiedział podczas rozmowy, że Singapur chciałby zwiększyć import z Polski, w tym artykułów rolnych, które cieszą się coraz większym powodzeniem wśród konsumentów.
W trakcie spotkania szef polskiego MSZ wyraził przekonanie, że inwestycja PSA International w port głębokowodny w Gdańsku, największy projekt inwestycyjny singapurskiej firmy w Europie Środkowej, to dobry prognostyk dla dalszego rozwoju współpracy gospodarczej i kolejnych inwestycji firm singapurskich w Polsce. Podkreślił, że strona polska jest zadowolona z pomyślnego zakończenia fazy przygotowawczej inwestycji PSA International w Gdańsku. "Warszawa może być bramą dla tutejszych inwestorów do ekspansji na rynku europejskim" - zaznaczył Mikołaj Wild, sekretarz stanu w polskim Ministerstwie Infrastruktury, który towarzyszył w trakcie spotkania szefowi resortu dyplomacji.
Ministrowie poruszyli również problematykę współpracy na forach organizacji międzynarodowych. Minister Czaputowicz przypomniał o zaangażowaniu Polski w prace Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z jej obecnym niestałym członkostwem w tym gremium. "Polskie priorytety w RB ONZ odzwierciedlają wartości, które są bliskie także Singapurczykom" - zauważył minister Czaputowicz.
Rozmówcy zwrócili uwagę na zbieżność poglądów Polski i Singapuru w najważniejszych kwestiach międzynarodowych, w tym uznaniu konieczności przestrzegania prawa międzynarodowego. Minister Czaputowicz przedstawił dalsze działania Polski w ramach zainicjowanego w lutym br. procesu warszawskiego na temat pokoju i stabilności na Bliskim Wschodzie. Szefowie polskiej i singapurskiej dyplomacji omówili też szerzej kwestie bezpieczeństwa.
Rozmowa dotyczyła też kwestii bezpieczeństwa energetycznego. Minister Czaputowicz omówił znaczenie działającego w Świnoujściu terminala LNG. Przypomniał też o znaczeniu inwestowania w rozwój połączeń intermodalnych w Europie i o zaangażowaniu Polski w Inicjatywę Trójmorza.
Minister Czaputowicz przedstawił ponadto w singapurskim MSZ polskie stanowisko i ocenę co do przyszłości Unii Europejskiej, zwłaszcza w kontekście brexitu. Szczególną uwagę zwrócił na znaczenie wzmocnienia konkurencyjności unijnego rynku. "Polska popiera zawarcie umowy o wolnym handlu między UE a Singapurem. Mamy nadzieję, że przyczyni się ona do dalszego zacieśnienia współpracy" - powiedział minister Czaputowicz.
Szef polskiego MSZ spotkał się dzisiaj także z Karstenem Warnecke, dyrektorem wykonawczym ASEF (Asia-Europe Foundation) - organizacji non-profit, której celem jest promowanie wzajemnego zrozumienia i współpracy między Azjatami i Europejczykami. Minister Jacek Czaputowicz podziękował m.in. za promowanie współpracy w takich dziedzinach jak kultura, ekonomia, prawa człowieka - między społeczeństwami państw europejskich i azjatyckich. Wyraził także gotowość strony polskiej do dalszego zaangażowania w misję i działalność ASEF.
Szef polskiej dyplomacji wziął także udział w przyjęciu wydanym przez Ambasadę RP w Singapurze z okazji Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja. Gościem honorowym ze strony singapurskiej była minister kultury, społeczeństwa i młodzieży Grace Fu.
Dzień wcześniej, w środę, minister Czaputowicz wygłosił wykład w ramach tzw. Fullerton Lecture w Międzynarodowym Instytucie Studiów Strategicznych (International Institute for Strategic Studies). Przedstawił polską perspektywę wydarzeń zachodzących w Unii Europejskiej, Azji i na świecie. Szef polskiej dyplomacji podkreślił, że Warszawa stara się przyczynić do wzmocnienia bezpieczeństwa i budowania pokoju w innych częściach globu poprzez niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wspomniał też o polskich priorytetach w jego ramach, które obejmują wzmocnienie prawa międzynarodowego, promowanie ochrony ludności cywilnej w konfliktach zbrojnych, a także wspieranie pokojowego rozwiązywania sporów.
W trakcie wykładu minister podkreślił także potrzebę wzmocnienia powiązań Polski z Azją, zwłaszcza w dziedzinie gospodarki. "Chcemy to zrobić na trzech poziomach: po pierwsze – stawiamy na rozwój strategicznego partnerstwa i dialog polityczny, po drugie - bierzemy aktywny udział w forach wielostronnych, w tym formułowaniu polityki UE wobec Azji i Pacyfiku, po trzecie – rozwijamy kompleksową współpracę gospodarczą, m.in. w obszarach energii i technologii" – powiedział minister.
W trakcie wizyty minister Jacek Czaputowicz udzielił ponadto wywiadu poświęconego relacjom polsko-singapurskim, a także tematyce europejskiej, dla programu "Asia Now" emitowanego przez telewizję Channel News Asia.
W piątek - w ostatnim dniu wizyty w Singapurze - szef polskiej dyplomacji odbędzie rozmowy z przedstawicielami zarządów Agencji ds. Nauki, Technologii i Badań (A*STAR) oraz spółki PSA International.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ mam/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.04.2019, 16:06 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |