Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Przegląd stanu relacji dwustronnych oraz działania na rzecz zacieśniania współpracy to główne punkty trzeciej sesji polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych w Jerozolimie, w której premier Beacie Szydło towarzyszył minister Witold Waszczykowski.
Rozmowy prowadzone z premierem Beniaminem Netanjahu, który pełni także funkcję szefa izraelskiej dyplomacji, poza strategicznymi kwestiami dwustronnymi, objęły najważniejsze wyzwania regionalne i międzynarodowe. Omówiono sytuację na Bliskim Wschodzie, relacje ze Stanami Zjednoczonymi po wyborach prezydenckich oraz politykę międzynarodową Federacji Rosyjskiej. Konsultacje poświęcono także współczesnym zagrożeniom terrorystycznym, walce z tzw. Państwem Islamskim oraz perspektywom rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego.
Podczas spotkania zawarto umowę o zabezpieczeniu społecznym wraz z porozumieniem administracyjnym w sprawie jej stosowania. Premierzy podpisali również wspólne oświadczenie podsumowujące wyniki rozmów międzyrządowych oraz nakreślające główne kierunki dalszego rozwoju stosunków dwustronnych. Minister Witold Waszczykowski wskazał również, że tematami konsultacji rządów Polski i Izraela była współpraca w obszarze technologii kosmicznych, start-upów, bezpieczeństwa cybernetycznego i medycyny. – Izrael jest dla nas niezwykle atrakcyjnym partnerem przede wszystkim gospodarczym, handlowym, ponieważ jest to bardzo wysoko rozwinięte państwo, które charakteryzuje się (...) bardzo wysoką technologią, wysoko przetworzoną, innowacyjną – powiedział podczas spotkania z dziennikarzami minister Waszczykowski i dodał, że wzmocnienie współpracy nastąpi już niedługo. – Są decyzje o tym, aby nawiązać współpracę w różnych dziedzinach pomiędzy naszymi instytucjami, agencjami, które zostały ostatnio powołane również w Polsce i Izraelu. No i nauczyć się od Izraela tego wszystkiego, co spowodowało, że w tej chwili Izrael jest bardzo nowoczesnym państwem – podkreślił szef polskiej dyplomacji.
Po zakończeniu obrad polska premier wraz z ministrem Waszczykowskim odwiedziła instytut Yad Vashem, by złożyć hołd ofiarom Holokaustu i upamiętnić ponad 6,6 tys. polskich Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. W programie znalazła się również Msza Święta w klasztorze Najświętszego Zbawiciela w Jerozolimie, spotkanie z przedstawicielami polskiego duchowieństwa pełniącego posługę w Ziemi Świętej oraz odwiedziny Bazyliki Grobu Pańskiego i Ściany Płaczu.
Tegoroczne spotkanie w Jerozolimie to już trzecia sesja polsko-izraelskich konsultacji międzyrządowych. Mechanizm cyklicznych obrad pod kierownictwem premierów został ustanowiony w 2011 roku. Od tego czasu odbyły się dwa spotkania – inauguracyjne w Jerozolimie, a następnie w 2013 roku w Warszawie. Kolejne planowane jest w Polsce w przyszłym roku. Stronę polską podczas tegorocznych rozmów resortowych oraz sesji plenarnej reprezentowali również szefowie resortów obrony narodowej, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. W skład polskiej delegacji weszli ponadto przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Wśród izraelskich uczestników konsultacji, oprócz przedstawicieli rządu, znalazł się przewodniczący Instytutu Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu (Jad Waszem) Awner Szalew.
Na marginesie konsultacji międzyrządowych, 23 listopada w Tel Awiwie, odbyło się „Forum Biznesowe” zorganizowane przez polskie placówki dyplomatyczne w Izraelu oraz lokalnych partnerów gospodarczych. W wydarzeniu wzięła udział delegacja przedsiębiorców z Polski reprezentujących m.in. sektor meblarski i kosmetyczny.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.11.2016, 17:01 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |