Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister Waszczykowski na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli (komunikat)

07.03.2017, 10:23aktualizacja: 07.03.2017, 10:23

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Kwestie migracji, sytuacja w Egipcie i na Bałkanach Zachodnich oraz proces pokojowy na Bliskim Wschodzie były głównymi tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli.

Przed rozpoczęciem obrad, szef polskiego MSZ spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Węgier Péterem Szijjártó. Szefowie polskiej i węgierskiej dyplomacji rozmawiali m.in. o zbliżających się wyborach Sekretarza Generalnego OBWE oraz o kandydaturze Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. - Minister spraw zagranicznych Węgier bardzo mocno przedstawił swoją opinię, że stanowisko państwa członkowskiego przesądza, kto jest oficjalnym kandydatem i kogo należy poprzeć na tę funkcję. Dla Węgrów wytyczną w głosowaniu jest stanowisko państwa narodowego – skomentował minister Waszczykowski.?

W czasie pierwszej sesji Rady, w której udział wzięli także szefowie resortów obrony państw Unii Europejskiej, ministrowie omówili proces wdrażania Europejskiej Strategii Globalnej w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Podkreślili, że w odpowiedzi na rosnące wyzwania zewnętrzne celem jest wyposażenie UE w instrumenty niezbędne do efektywnego działania. Minister Waszczykowski zauważył, że plany Unii Europejskiej powinny uzupełniać się z działaniami NATO. – Powinny się uzupełniać, a tym samym wspierać państwa członkowskie w realizacji ich priorytetów narodowych – powiedział szef polskiej dyplomacji. Podczas posiedzenia Rada zatwierdziła m.in. utworzenie centralnej komórki, która będzie planować, realizować i koordynować unijne misje wojskowe, obejmujące szkolenia sił zbrojnych i pomoc w regionach objętych kryzysami. Military Planning and Conduct Capability (MPCC) ma umożliwić szybsze i skuteczniejsze reagowanie UE na kryzysy oraz organizowanie misji wojskowych i cywilnych. Decyzje o powołaniu takich misji nadal podejmować będą państwa członkowskie.

Szef polskiej dyplomacji uczestniczył także w lunchu roboczym z udziałem ministra spraw zagranicznych Egiptu Sameha Szukriego. Podczas spotkania potwierdzono wzajemne zainteresowanie zacieśnieniem współpracy UE-Egipt, szczególnie w zakresie rozwiązywania konfliktów w regionie, zwalczania terroryzmu oraz eliminowania pierwotnych przyczyn migracji. – Uważamy, że Egipt jest kluczowym partnerem UE na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej, który jest w stanie odgrywać rolę stabilizującą w rejonie Morza Śródziemnego – zaznaczył minister Witold Waszczykowski.

Podczas popołudniowej sesji Rady w dyskusji na temat zewnętrznych aspektów migracji, ministrowie potwierdzili, że kluczem do zmniejszenia presji migracyjnej jest wzmocnienie współpracy z państwami pochodzenia i tranzytu migrantów. Minister Waszczykowski zauważył, że w 2016 roku Polska zwiększyła swoje wsparcie dla tzw. uchodźców wewnętrznych. – Jesteśmy zobowiązani do kontynuowania pomocy humanitarnej i rozwojowej w krajach pochodzenia i tranzytu imigrantów – przypomniał szef MSZ. Ministrowie ponownie rozmawiali ponadto na temat zaangażowania UE w przełamanie impasu w bliskowschodnim procesie pokojowym, we współpracy ze Stanami Zjednoczonymi i partnerami regionalnymi. Minister Waszczykowski przypomniał, że Polska konsekwentnie opowiada się za rozwiązaniem konfliktu palestyńsko-izraelskiego, zakładającego powstanie dwóch państw. – Podtrzymujemy nasze stanowisko, że trwały pokój może zostać osiągnięty jedynie w drodze bezpośrednich negocjacji bez warunków wstępnych – powiedział szef polskiego MSZ. Minister ?Waszczykowski opowiedział się ponadto za zwołaniem Rady Stowarzyszeniowej z Izraelem.

Dyskusja na temat Bałkanów Zachodnich odzwierciedliła poparcie dla aktywnego zaangażowania UE w regionie i kontynuacji procesu rozszerzenia. Minister Waszczykowski opowiedział się za utrzymaniem polityki „otwartych drzwi”, upatrując w integracji europejskiej gwarancji stabilności, rozwoju i dobrosąsiedzkich relacji w regionie.

Minister Waszczykowski przedstawił także relację ze wspólnej wizyty szefów dyplomacji Polski i Wielkiej Brytanii w Kijowie w ubiegłym tygodniu. – Zachęcaliśmy Kijów do przyspieszenia transformacji i modernizacji kraju. Podkreśliliśmy, że reformy na Ukrainie należy kontynuować. Postępy w walce z korupcją, reforma sądownictwa i decentralizacja są niezbędne dla pomyślnej przyszłości Ukrainy i jej obywateli – relacjonował minister Waszczykowski.

Przy okazji Rady ?szef polskiej dyplomacji odbył ponadto spotkania z ministrami spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Borisem Johnsonem i RFN Sigmarem Gabrielem. Rozmowy dotyczyły m.in. współpracy w relacjach z Rosją.

W przeddzień posiedzenia Rady, w Brukseli spotkali się szefowie dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) oraz Beneluksu. Ministrowie rozmawiali na bieżące tematy dotyczące funkcjonowania Unii Europejskiej, bezpieczeństwa i obrony, w tym w kontekście działań Rosji, a także o relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Ważnym tematem rozmów była także przyszłość Wspólnoty. Zarówno V4, jak i Benelux przygotowały wspólne regionalne propozycje do Deklaracji Rzymskiej, która ma zostać przyjęta w 60. rocznicę podpisania Traktatów Rzymskich. Minister Witold Waszczykowski przekonywał również ministrów spraw zagranicznych do poparcia kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko przewodniczącego Rady Europejskiej. Gospodarzem spotkania w Brukseli był minister spraw zagranicznych Holandii, która sprawuje obecnie prezydencję w Unii Beneluksu. Poprzednie konsultacje obu grup miały miejsce w Pradze w czerwcu 2016 roku.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 07.03.2017, 10:23
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ