Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Polscy obywatele, o których tak dobrze mówił minister Charles Flanagan, zasługują na kultywowanie polskiej kultury tu w Irlandii – powiedział minister Witold Waszczykowski na wspólnej konferencji prasowej po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Irlandii.
Szef polskiej dyplomacji, który przebywał z dwudniową wizytą w Dublinie, rozmawiał ze swoim irlandzkim odpowiednikiem m.in. o kwestiach dwustronnej współpracy, również „o tym jak gościnnie Irlandia przyjmuje polską społeczność”. Ministrowie omówili także aktualną sytuację na arenie europejskiej. – Mówiliśmy też o sytuacji międzynarodowej, sytuacji w Europie po decyzji o Brexicie. Także o przyszłości Europy po tym, kiedy decyzje Brytyjczyków zostaną wprowadzone w życie. Mamy podobne spojrzenie na problemy, o których rozmawialiśmy – podkreślił minister Waszczykowski. – Cenimy relacje z Polską. Są one silne, szczególnie biorąc pod uwagę łączącą nas Unię Europejską. Stale rozwijają się także nasze stosunki gospodarcze. Nasze relacje są najlepsze od wielu lat – dodał szef irlandzkiej dyplomacji.
Rozmowy w Dublinie dotyczyły także kwestii bezpieczeństwa. – Irlandia jest w szczęśliwym położeniu, leży daleko od centrów konfliktów. Jednak żadne państwo nie jest w globalnym świecie wyłączone z problemów jego dotyczących. Przedstawiłem ministrowi jak wygląda sytuacja w Europie Wschodniej. Rozmawialiśmy także o decyzjach szczytu NATO w Warszawie – mówił szef polskiego MSZ.
Minister Waszczykowski podkreślił, że ważnym tematem rozmów, także z irlandzkim ministrem edukacji Richardem Brutonem, była możliwość wprowadzenia w irlandzkich szkołach nauki języka polskiego. Polacy stanowią najliczniejszą grupę imigrantów w Irlandii. Według szacunków w mieszka tam obecnie 150 tys. naszych rodaków.
W Instytucie Spraw Międzynarodowych i Europejskich minister Waszczykowski wygłosił wykład pt. Rola Europy w niepewnym świecie - perspektywa Grupy Wyszehradzkiej. Podczas przemówienia szef polskiej dyplomacji mówił m.in. o kwestii Brexitu i relacjach z Wielką Brytanią, przyszłości UE i jej wizji z punktu widzenia Polski, a także o polityce bezpieczeństwa. Minister zwrócił także uwagę na wzmocnienie pozycji Grupy Wyszehradzkiej w kontekście trwającej polskiej prezydencji w tym ugrupowaniu.
Pierwszego dnia wizyty w Dublinie minister rozmawiał z przedstawicielami środowisk polonijnych. Szef MSZ podkreślił podczas spotkania, że „chcemy odbudować sieć placówek zagranicznych – ambasad i konsulatów”. – Chcemy stworzyć konsulat w Belfaście. Po nowym roku chcemy otworzyć dla Wielkiej Brytanii i Irlandii call-center, które odpowie na wasze problemy. Przez 24 godziny doświadczeni urzędnicy i konsulowie będą mogli odpowiadać na państwa pytania, radzić państwu, a w przypadkach trudnych, skomplikowanych, będą przekierowywać i umawiać do odpowiedniego konsulatu już tutaj, aby sprawę załatwić – dodał minister.
Minister odwiedził także europejską siedzibę firmy Google, gdzie spotkał się z polskimi pracownikami biura. Natomiast w Parku St. Stephen’s Green złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem hr. Constance Markiewicz, w związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą Powstania Wielkanocnego, które dało Irlandii niepodległość.
Pierwsza wizyta ministra Witolda Waszczykowskiego odbyła się w ważnym dla relacji obu państw roku. – Dla mnie to ważna wizyta, bo świętujemy w tym roku 25 lat naszej ambasady w Dublinie i 40 lat stosunków dyplomatycznych z Irlandią – podkreślił minister.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.11.2016, 09:59 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |