Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister Witold Waszczykowski dla izraelskiego dziennika Yedioth Ahronoth (komunikat)

15.06.2016, 20:02aktualizacja: 15.06.2016, 20:02

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Dążymy do pogłębienia stosunków dwustronnych i intensyfikacji kontaktów między obywatelami naszych państw, w szczególności przedstawicielami młodszej generacji – zaznaczył w rozmowie z Yedioth Ahronoth szef polskiej dyplomacji.

W rozmowie z izraelskim dziennikiem minister Witold Waszczykowski mówił m.in. o relacjach polsko-izraelskich i celach swojej wizyty w Izraelu oraz bieżącej sytuacji w Unii Europejskiej.

– Celem wizyty jest potwierdzenie naszych bardzo dobrych stosunków dwustronnych, a także podkreślenie wysiłków Polski na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktów w południowym sąsiedztwie UE. Konkretnym wyrazem tych starań było uczestnictwo naszej delegacji w konferencji w Paryżu, poświęconej omówieniu możliwości wznowienia bliskowschodniego procesu pokojowego – powiedział szef MSZ, podkreślając jednocześnie znaczenie wizyty w kontekście rozmów o bliskowschodnim procesie pokojowym. – Obecna wizyta następuje też po intensyfikacji w ostatnich miesiącach naszych kontaktów dwustronnych na najwyższym szczeblu z Izraelem i innymi partnerami z państw Bliskiego Wschodu, w tym z Egiptem, Jordanią, Libanem i Palestyną. Wizyta jest również elementem przygotowawczym do międzyrządowego spotkania w ramach dialogu G2G w listopadzie oraz nadchodzącej wizyty prezydenta Polski w Izraelu, Palestynie i Jordanii. Nasze rozmowy dotyczyły niektórych kwestii regionalnych i bezpieczeństwa, m.in. konfliktu w Syrii, napływu uchodźców, walki z Państwem Islamskim i innymi formami terroryzmu oraz zaangażowania Polski na Bliskim Wschodzie. Wymieniliśmy także poglądy na temat stosunków z Rosją i jej działań na Bliskim Wschodzie. W tym kontekście przedstawiłem nasze stanowisko w odniesieniu do polityki Moskwy wobec Ukrainy i wschodnich sąsiadów UE. Ponadto omówiliśmy możliwości przełamania impasu w procesie pokojowym na Bliskim Wschodzie – dodał minister Waszczykowski.

Mówiąc o relacjach polsko-izraelskich szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że „chcielibyśmy kontynuować naszą współpracę gospodarczą, przede wszystkim w sferze nowoczesnych i przyjaznych środowisku technologii. Jesteśmy zainteresowani doświadczeniami Izraela w promowaniu tych sektorów gospodarki. Nasze bardzo dobre stosunki polityczne mają potencjał, aby przełożyć się na zyski ekonomiczne, m.in. w przemyśle obronnym. Mając to na uwadze, jesteśmy zainteresowani wymianą doświadczeń w sferze know-how i promowania inwestycji bezpośrednich”.

Minister Waszczykowski odniósł się także do sprawy referendum w Wielkiej Brytanii dotyczącego dalszego członkostwa tego kraju w Unii Europejskiej. – Bez Wielkiej Brytanii Unia Europejska byłaby inna i gorsza niż teraz. Zjednoczonego Królestwa nie było wśród pomysłodawców integracji europejskiej, ale jego wkład miał decydujące znaczenie. Tracąc Zjednoczone Królestwo jako członka, UE znalazłaby się w gorszym położeniu pod względem możliwości wywierania wpływu na arenie międzynarodowej. Stracilibyśmy istotną siłę zwiększającą konkurencyjność naszej gospodarki. Polska straciłaby ważnego sojusznika w działaniach na rzecz reformy UE – powiedział szef MSZ. – Brexit mógłby także otworzyć drogę siłom odśrodkowym w innych częściach Europy – dodał.

Komentując bieżącą sytuację w Unii Europejskiej, minister Waszczykowski zaznaczył, że nie przewiduje rozpadu Wspólnoty w najbliższej przyszłości. – Korzyści z integracji zdecydowanie przewyższają koszty. Stopień współzależności naszych gospodarek jest tak wysoki, że jakikolwiek problem w funkcjonowaniu jednolitego rynku mógłby pociągnąć za sobą bardzo negatywne konsekwencje dla państw członkowskich. Uważam, że powinniśmy skoncentrować nasze starania na dokończeniu budowy jednolitego rynku – mówił minister. Jednocześnie podkreślił, że nie należy tworzyć wrażenia, że zajmujemy się tworzeniem europejskiego superpaństwa. – Nie odpowiadałoby to oczekiwaniom – to państwa narodowe są w dalszym ciągu podstawą naszej tożsamości – podsumował szef MSZ.

Minister Waszczykowski zaznaczył także, że obecnie Unia Europejska musi zmierzyć się nie z jednym, a z kilkoma wyzwaniami. – Pierwszym z nich jest ryzyko niewłaściwej odpowiedzi na wyzwania, jakie stawia przed nami imigracja. Drugim jest groźba Brexitu i związane z tym negatywne skutki utraty jednego z kluczowych państw członkowskich. Trzecim zagrożeniem jest wciąż nierozwiązana kwestia różnic gospodarczych pomiędzy członkami UE, a także źródła przyszłego wzrostu gospodarczego i konkurencyjności. Ostatnim, ale na pewno nie mniej ważnym, jest zagrożenie związane z niewystarczającym poziomem świadomości w niektórych kręgach UE co do powagi geopolitycznego wyzwania, jakie dla naszej spójności stanowi odradzająca się i nacjonalistyczna Rosja – mówił minister. Mówiąc o kryzysie migracyjnym szef MSZ zwrócił także uwagę na jego przyczyny – Stoimy na stanowisku, że kryzys migracyjny można rozwiązać poprzez skuteczne zajęcie się prawdziwymi – czyli zewnętrznymi – przyczynami migracji. I chociaż w chwili obecnej nie można sobie z nimi poradzić, to moim zdaniem UE powinna skupić się na rozwiązaniach takich jak zaostrzenie kontroli na granicach zewnętrznych, utrzymanie integralności strefy Schengen i ściślejsza współpraca z państwami trzecimi – dodał.

Źródło: Yedioth Ahronoth

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ pd/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 15.06.2016, 20:02
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ