Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Chcemy być drugim, ale w pełni zintegrowanym z centrum płucem Unii Europejskiej – mówił w piątek podczas spotkania ze studentami i pracownikami Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego minister Witold Waszczykowski.
W przemówieniu poświęconym kierunkom polskiej polityki zagranicznej minister Waszczykowski podkreślił, że Polska promowała będzie budowanie silnego sojuszu państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Trójkąta Polska-Rumunia-Turcja, który będzie łączył Północ z Południem Europy. – Dzięki temu Polska porzuci peryferyjną rolę terenu granicznego i tranzytowego w UE – ocenił szef MSZ.
– Polska napotyka dziś na wiele wyzwań i zagrożeń w stosunkach międzynarodowych – powiedział minister. Zaliczył do nich m.in. politykę prowadzoną przez Rosję, czy brak integracji wschodnich sąsiadów Polski z Zachodem. Podczas spotkania szef polskiej dyplomacji wskazał również na wyzwania dla polskiej dyplomacji w relacjach z Unią Europejską, partnerami w NATO oraz współpracę z USA.
Minister Waszczykowski wyraził nadzieję, że lipcowy szczyt NATO w Warszawie zapoczątkuje proces wyrównywania statusu bezpieczeństwa Wchodu z Zachodem poprzez rozlokowanie sił wojskowych na naszym terenie. – Elementy, jak system ostrzegawczy Awacs, baza antyrakietowa w Redzikowie oraz brygady amerykańska i międzynarodowa rozmieszczone na naszym terytorium spowodują, że sytuacja bezpieczeństwa Polski w ciągu kolejnego roku ulegnie znaczącej poprawie – oświadczył minister. – Od naszych zachodnich sojuszników domagamy się równego statusu bezpieczeństwa dla flanki wschodniej – stwierdził.
Studenci i pracownicy Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego pytali ministra Witolda Waszczykowskiego m.in. o relacje Polski z Chinami, traktat Transatlantyckiego Partnerstwa w dziedzinie Handlu i Inwestycji oraz o gotowość polskiego rządu do materialnego zaangażowania się w zwalczanie ekstremizmu w Syrii i odbudowę państwowości libijskiej. Nawiązując do kwestii migracji szef MSZ oświadczył, że polski rząd stanowczo sprzeciwia się obligatoryjnym kwotom migrantów narzuconym przez UE. – Polska nie może być miejscem zesłania dla innych narodów – ocenił minister. Przypomniał jednocześnie, że w ubiegłym roku w związku z konfliktem na Ukrainie Polska wydała 400 tysięcy wiz dla Białorusinów i 900 tysięcy wiz dla Ukraińców, z których większość nie wróciła do swojego kraju.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ pd/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.05.2016, 16:25 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |