Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wdrażanie Globalnej Strategii UE, zwalczanie terroryzmu, współpraca między Unią Europejską a NATO, a także sytuacja w Iraku, migracje oraz sytuacja w Katarze były głównymi tematami dyskusji ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich UE podczas dzisiejszego posiedzenia Rady do Spraw Zagranicznych (FAC) w Luksemburgu.
W czasie pierwszej sesji Rady ministrowie pozytywnie ocenili prace w zakresie wdrażania Globalnej Strategii UE. Rozmawiali również o implementacji Deklaracji Warszawskiej o współpracy UE-NATO, przyjętej przy okazji ubiegłorocznego szczytu Sojuszu w Warszawie. Rada potwierdziła, że współpraca między Unią a NATO będzie toczyć się dalej w duchu całkowitej otwartości i przejrzystości, przy pełnym poszanowaniu autonomii decyzyjnej i procedur obu organizacji oraz w ścisłej współpracy z państwami członkowskimi i przy ich pełnym zaangażowaniu. Minister Witold Waszczykowski opowiedział się za dalszym pogłębianiem współdziałania obu organizacji na rzecz zapewnienia pokoju i bezpieczeństwa wspólnoty transatlantyckiej. – Współpraca obu organizacji w takich obszarach jak komunikacja strategiczna i bezpieczeństwo cybernetyczne przynosi wartość dodaną i przyczynia się do wzmocnienia bezpieczeństwa państw członkowskich. Dlatego powinniśmy poszerzyć zakres dotychczasowej współpracy o kwestie dotyczące przeciwdziałania terroryzmowi; powinniśmy wymieniać się dobrymi praktykami i wspólnie działać na rzecz zwiększenia naszych zdolności do zwalczania zagrożeń terrorystycznych – powiedział szef polskiej dyplomacji.
Temat ostatnich ataków terrorystycznych w Europie Zachodniej zdominował drugą sesję Rady. Ministrowie opowiedzieli się za zdecydowaną postawą w walce z terroryzmem w celu ochrony bezpieczeństwa obywateli UE. Wątek zwalczania terroryzmu był również obecny w debacie na temat wsparcia wysiłków irackich, w tym w ramach działań Globalnej Koalicji przeciwko Da’esh. Minister Waszczykowski podkreślił zaangażowanie Polski w działania Globalnej Koalicji, wskazując na planowane w najbliższym czasie zwiększenie polskiej aktywności.
Ministrowie omówili również problem presji migracyjnej z Libii, a także odnieśli się do kryzysu dyplomatycznego między Katarem a niektórymi państwami arabskimi, wyrażając nadzieję na rozwiązanie napięć w drodze dialogu. – Polska utrzymuje dobre stosunki ze wszystkimi członkami Rady Współpracy Państw Zatoki Perskiej. Zachęcamy strony do powrotu do dialogu. Wspieramy próby mediacji podejmowane przez Kuwejt – zaznaczył minister Waszczykowski.
Przed rozpoczęciem sesji Rady odbyło się spotkanie „Przyjaciół Gruzji” z udziałem gruzińskiego ministra spraw zagranicznych Mikheila Janelidze oraz szefów dyplomacji krajów UE, podczas którego dyskutowano na temat sytuacji w Gruzji. W czasie pobytu w Luksemburgu minister Waszczykowski spotkał się również z Margot Wallström, minister spraw zagranicznych Szwecji, z którą rozmawiał m.in. o możliwościach współpracy na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, w której Polska i Szwecja będą zasiadać w przyszłym roku jako niestali członkowie.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ agzi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 19.06.2017, 17:31 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |