Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: minister Witold Waszczykowski zainaugurował XXVII sesję Konferencji Utrechckiej (komunikat)

31.10.2017, 20:44aktualizacja: 31.10.2017, 20:44

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Polska przykłada duże znaczenie do dialogu z Holandią, nie tylko w formacie dwustronnym, ale także w ramach szerszych konsultacji z partnerami z krajów Beneluksu i członków grupy V4 – mówił minister Witold Waszczykowski podczas inauguracji XXVII sesji Konferencji Utrechckiej w Hadze.

W przemówieniu rozpoczynającym obrady minister Witold Waszczykowski podkreślił wartość i znaczenie cyklicznego mechanizmu spotkań polskich i holenderskich ekspertów w ramach Konferencji Utrechckiej. Zaznaczył, że czerpiąc z jej doświadczeń Polska zainicjowała podobne mechanizmy współpracy z partnerami z Bałkanów. W maju tego roku odbyła się I Konferencja Belgradzka, a współpraca z Macedonią w tym formacie rozwija się od 2010 r. Minister Waszczykowski wskazał również na dorobek we wzajemnych relacjach polsko-holenderskich i podkreślił dobrą współpracę obu państw w wielu newralgicznych obszarach jak bezpieczeństwo i zaangażowanie w działania na wschodniej flance NATO.

Przemówienie inauguracyjne wygłosił także gospodarz wydarzenia, nowy minister spraw zagranicznych Królestwa Niderlandów Halbe Zijlstra. Podczas XXVII sesji Konferencji Utrechckiej eksperci omówili najważniejsze zagadnienia z dziedziny gospodarki, polityki bezpieczeństwa, spraw społecznych i rynku pracy oraz polityki zewnętrznej UE. W skład 5 grup roboczych, poza przedstawicielami MSZ, weszli również polscy i holenderscy eksperci z resortów: obrony, finansów, pracy i spraw społecznych oraz gospodarki.

Drugiego dnia wizyty w Hadze minister Waszczykowski wygłosił także przemówienie na temat polskiej wizji przyszłości UE na zaproszenie Instytutu Spraw Międzynarodowych Clingendael. – Proces podejmowania decyzji w ramach UE nie może nigdy wykluczać żadnego z państw członkowskich, niezależnie od jego wielkości ani położenia geograficznego – podkreślił szef polskiej dyplomacji w swoim wystąpieniu. Uczestnikami spotkania było ponad 70 przedstawicieli administracji publicznej, korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Królestwie Niderlandów, think-tanków i środowisk uniwersyteckich.

Szef polskiego MSZ spotkał się ponadto z dyrektorem generalnym Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) Ahmetem Üzümcü. Podczas spotkania minister Waszczykowski pogratulował dorobku organizacji i uznania jakie zdobyła działając od 1997 r., czego dowodem była również Pokojowa Nagroda Nobla przyznana OPCW w 2013 r.

Pierwszego dnia wizyty w Hadze szef polskiej dyplomacji spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Królestwa Niderlandów Halbem Zijlstrą. Tematami konsultacji, poza kwestiami z zakresu współpracy dwustronnej, były stosunki z Rosją, współpraca z USA, przyszłość UE, czy Wspólna polityka bezpieczeństwa i obrony oraz Partnerstwo Wschodnie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 31.10.2017, 20:44
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ