Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Dziś wspólnie chylimy czoła przed Powstańcami Warszawy, bohaterami tamtych dni sprzed 75 lat. Jesteśmy im wdzięczni za wolność – wielki dar, z którego dzisiaj możemy się cieszyć i z którego korzystać – mówił minister Jacek Czaputowicz podczas spotkania z młodzieżą w Muzeum Powstania Warszawskiego. Uczestniczył w nim również minister spraw zagranicznych Niemiec Heiko Maas.
W drugim dniu swojej wizyty w Polsce minister Heiko Maas złożył wraz z ministrem Czaputowiczem kwiaty pod Pomnikiem Ofiar Rzezi Woli. Ministrowie odwiedzili także Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie zwiedzili ekspozycję oraz wygłosili przemówienie do zgromadzonych uczestników polsko-niemieckich programów wymiany młodzieży oraz wolontariuszy Muzeum. – Gdy pośród nas jest coraz mniej naocznych świadków tamtych wydarzeń, to Wy wkrótce przejmiecie pałeczkę w tej swoistej sztafecie pokoleń. Na Was spoczywać będzie odpowiedzialność zarówno za pielęgnowanie pamięci o bohaterach sprzed 75 lat, jak i za kształtowanie opartego na prawdzie partnerskiego dialogu polsko-niemieckiego – mówił do zgromadzonych w Muzeum młodych ludzi minister Czaputowicz. Podkreślił także, że odwaga, z jaką Powstańcy Warszawy podjęli walkę, była wzorem i inspiracją w dążeniach Polaków do pełnej suwerenności w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku.
W swoim przemówieniu minister Jacek Czaputowicz odniósł się również do obecnych stosunków polsko-niemieckich, oceniając, że ostatnie 30 lat można uznać za najlepsze w ponad tysiącletniej wspólnej historii. ¬– Polska i Niemcy po 1989 roku z powodzeniem rozpoczęły nadrabianie straconych dziesięcioleci, dowodząc, że pojednanie między naszymi narodami jest możliwe – podkreślił minister Czaputowicz. – Nawet jeśli różnimy się co do konkretnych rozwiązań w poszczególnych obszarach, oba kraje łączy wspólnota wartości, na których opiera się współpraca i pokojowa koegzystencja w Europie – ocenił.
Na zakończenie wizyty ministrowie spraw zagranicznych Polski i Niemiec zapalili znicze pod znajdującą się na terenie Muzeum Powstania Warszawskiego ścianą pamięci.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ skib/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 01.08.2019, 18:24 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |