Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Szef polskiej dyplomacji wziął udział w posiedzeniu Komisji Politycznej ZP NATO, w trakcie którego przedstawił priorytety polskiej polityki zagranicznej i bezpieczeństwa.
- Sojusz Północnoatlantycki pozostaje głównym wielostronnym instrumentem polskiej polityki bezpieczeństwa - zapewnił minister Jacek Czaputowicz podkreślając wagę stałego i obronnego charakteru wzmocnionej wysuniętej obecności NATO na wschodniej flance. - O złożoności współczesnego środowiska bezpieczeństwa międzynarodowego decydują zarówno zagrożenia tradycyjne, jak i te, które pojawiły się stosunkowe niedawno: terrorystyczne, cybernetyczne czy hybrydowe. O tych pierwszych zdążyliśmy zapomnieć w pierwszej dekadzie po zakończeniu Zimnej Wojny, ale przypomniała nam o tym Rosja, dokonując aneksji Krymu i agresji na Ukrainę. Dlatego odtwarzamy nasz sojuszniczy potencjał odstraszania i obrony. Musimy dostosować planowanie wojskowe do aktualnych potrzeb i prowadzić niezbędne ćwiczenia wojskowe – mówił szef polskiego MSZ. Zwrócił przy tym uwagę na polski wkład w powiększanie zdolności obronnych Sojuszu zaznaczając, że "w polskiej polityce bezpieczeństwa kładziemy nacisk na rozbudowę własnego potencjału wojskowego, także na użytek obrony sojuszniczej".
W swoim przemówieniu minister zwrócił również uwagę, że "konflikt rosyjsko-ukraiński pozostaje najważniejszym punktem odniesienia dla polityki bezpieczeństwa [Polski], jedynego państwa Unii Europejskiej, które graniczy jednocześnie z agresorem i ofiarą tej agresji.” - W postępowaniu i wciąż agresywnej postawie Moskwy nie pojawiły się żadne elementy, które uzasadniałyby zmianę stanowiska Sojuszu nazwanego „kompromisem warszawskim”. Oznacza on konsekwentne odstraszanie Rosji i jednoczesną gotowość do dialogu w zależności od zmiany jej aktywności na arenie międzynarodowej – powiedział minister Jacek Czaputowicz.
- Pragniemy, aby lipcowy szczyt dał okazję do dalszej poprawy zdolności Sojuszu do obrony i odstraszania w celu zapewnienia bezpieczeństwa państw członkowskich – dodał szef MSZ.
W Wiosennej Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego NATO w Warszawie biorą również udział m.in. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego NATO Paolo Ali, a ze strony polskiej marszałek Sejmu Marek Kuchciński, marszałek Senatu Stanisław Karczewski oraz premier Mateusz Morawiecki. Wydarzenie zgromadziło ponadto kilkuset parlamentarzystów z państw członkowskich NATO oraz z krajów stowarzyszonych z Sojuszem i posiadających status obserwatora.
Spotkanie w Warszawie poprzedza zaplanowany na lipiec szczyt NATO w Brukseli z udziałem głów państw i szefów rządów państw członkowskich.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ nmk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 26.05.2018, 16:26 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |