Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: nominacje dla ambasadorów RP w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Albanii i Serbii (komunikat)

02.08.2016, 17:58aktualizacja: 02.08.2016, 17:58

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Minister Witold Waszczykowski wręczył dzisiaj w imieniu Prezydenta RP nominacje nowym polskim ambasadorom. Jacek Junosza-Kisielewski będzie reprezentował Polskę w Lizbonie, Arkady Rzegocki w Londynie, Tomasz Niegodzisz obejmie placówkę w Belgradzie, a Karol Bachura w Tiranie.

Jacek Junosza-Kisielewski – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Portugalii

Jacek Junosza-Kisielewski jest wieloletnim pracownikiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych. W lutym 1991 roku rozpoczął pracę w Konsulacie Generalnym RP w Brukseli, początkowo jako konsul polonijny a następnie, przez pełną czteroletnią kadencję, jako konsul generalny. Po powrocie do MSZ pracował w Departamencie Konsularnym i Wychodźstwa (m.in. jako zastępca dyrektora) a następnie w Departamencie Polonii. Od 1999 do 2004 r. pełnił funkcję Konsula Generalnego RP w Toronto. Następnie pracował jako zastępca dyrektora w Departamencie Konsularnym i Polonii. W latach 2007-2013 był ambasadorem nadzwyczajnym i pełnomocnym RP w Federacyjnej Republice Brazylii. Za pracę w Brazylii wyróżniony został Krzyżem Wielkim Orderu Krzyża Południa oraz tytułem honorowego obywatela metropolii Sao Paulo. Od 2013 r. pracował w Departamencie Współpracy z Polonią i Polakami za Granicą, ostatnio na stanowisku Dyrektora. Zna język angielski; portugalski i francuski.

Arkady Rzegocki – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej

Dr hab. Arkady Rzegocki jest profesorem Uniwersytetu Jagiellońskiego, politologiem zajmującym się polską i angielską myślą polityczną, pojęciem racji stanu, a także zagadnieniem soft power. Studiował m.in. na University College Dublin, prowadził badania m.in. w Denver (Colorado, USA), w Oxfordzie, Cambridge, Londynie, Florencji, był też Visiting Scholar w Sidney Sussex College na Uniwersytecie w Cambridge. Od 2014 r. jest radnym Miasta Krakowa, przewodniczył Komisji Innowacji i Funduszy Europejskich w Radzie Miasta. Od wielu lat działa na rzecz promocji wiedzy o Polsce w Wielkiej Brytanii zarówno wśród Polonii, Polaków, jak i Brytyjczyków, a szczególnie w angielskim świecie akademickim. Jest pomysłodawcą i pierwszym kierownikiem Polskiego Ośrodka Naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Londynie, który działa od 2011 r. Zna język angielski; posługuje się rosyjskim.

Tomasz Niegodzisz – Ambasador nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Serbii

Tomasz Niegodzisz jest doświadczonym dyplomatą. Służbę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych podjął w 1993 r., pracując w departamencie Prawno-Traktatowym oraz w Sekretariacie Ministra. W latach 1997-2000 był dyrektorem Instytutu Polskiego w Mińsku, następnie od 2000 do 2004 r. pełnił funkcję Ambasadora w Senegalu, będąc jednocześnie akredytowanym w kilku sąsiednich państwach frankofońskiej Afryki zachodniej (Gambia, Mali, Burkina Faso, Gwinea). Po powrocie do Warszawy objął stanowisko zastępcy dyrektora Departamentu Promocji. W 2007 r. został Ambasadorem w Libanie. W latach swojej służby w tym regionie szczególnie zasłużył się dla promocji polskiej kultury, wspierał też kościoły chrześcijańskie. Został wówczas odznaczony watykańskim Krzyżem Pro Ecclesia et Pontifice oraz Libańskim Narodowym Orderem Cedru w Klasie Wielkiego Oficera. Od 2013 r. pracował w Departamencie Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej. Biegle zna język francuski oraz rosyjski.

Karol Bachura – Ambasador Nadzwyczajny i Pełnomocny RP w Republice Albanii

Ambasador Karol Bachura przeszedł wszystkie stopnie kariery dyplomatycznej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, trafiając do resortu w drodze konkursu w 1993 r. W centrali ministerstwa pracował w departamentach: Europy (1993-1996), Polityki Eksportowej oraz Polityki Bezpieczeństwa (2001-2007), a od 2013 r. w Departamencie Wschodnim. Posiada wieloletnie doświadczenie w regionie Europy Południowo-Wschodniej. Pracował na placówkach dyplomatycznych w Lublanie z akredytacją na Bośnię i Hercegowinę, Budapeszcie i Zagrzebiu – na dwóch ostatnich pełniąc funkcję Zastępcy Ambasadora. W latach 2007-2011 był Ambasadorem w Macedonii, a w latach 2011-2013, w randze Ambasadora Tytularnego, pełnił funkcję Zastępcy Wysokiego Przedstawiciela wspólnoty międzynarodowej (z mandatem Rady Bezpieczeństwa ONZ) w Bośni i Hercegowinie oraz był Szefem Biura Wysokiego Przedstawiciela w Banja Luce. Jest współautorem Konferencji Skopijskiej i Konferencji Tbiliskiej – platformy wymiany doświadczeń Polski na drodze do UE dla państw stowarzyszonych, bazującym na modelu polsko-holenderskiej Konferencji Utrechckiej rozpoczętej pod koniec lat 90. XX w. Włada biegle językiem angielskim i węgierskim, zna także: francuski, niemiecki, słoweński, chorwacki, macedoński, serbski i bośniacki.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ tnt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.08.2016, 17:58
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ