Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: O szczycie Bałkanów Zachodnich w Londynie (komunikat)

30.10.2018, 21:31aktualizacja: 30.10.2018, 21:31

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Głównym tematem rozmów podczas wtorkowego spotkania sekretarza stanu w MSZ Szymona Szynkowskiego vel Sęka z wiceministrem ds. Europy i Ameryk Alanem Duncanem było przygotowanie polskiego przewodnictwa w Procesie Berlińskim i szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu w 2019 r.

Wiceministrowie omówili sytuację na Bałkanach Zachodnich, a także współpracę Polski z Wielką Brytanią, która przekazuje nam przewodnictwo w Procesie. Rozmowy dotyczyły ponadto wybranych kwestii z obszaru relacji dwustronnych, w tym zabezpieczenia praw Polaków mieszkających na wyspach w kontekście brexitu.

- Jeżeli UE nie zwróci swoich oczu na Bałkany Zachodnie to swoje oczy zwrócą tam inni aktorzy, którzy będą się starali dobrze tam zagospodarować swoje interesy - powiedział wiceminister Szymon Szynkowski vel Sęk podczas spotkania z przedstawicielami polskich mediów w Londynie. - Byłem teraz na Bałkanach Zachodnich i widziałem jak wiele inwestycji infrastrukturalnych jest tam prowadzonych na przykład przez Chiny. Dlatego Unia Europejska musi mieć ten region w obszarze swojego stałego zainteresowania – dodał.

Proces Berliński jest formatem wspierającym państwa Bałkanów Zachodnich na drodze integracji europejskiej i reform. Wiceminister Szynkowski vel Sęk podkreślił, iż współpraca z Wielką Brytanią ma zapewnić kontynuację ważnych dla Bałkanów Zachodnich tematów pomiędzy szczytami w Londynie i w Poznaniu.

Wymiana doświadczeń pomiędzy Polską a Wielką Brytanią w ramach Procesu Berlińskiego będzie kontynuowana poprzez konsultacje koordynatorów i zespołów organizujących szczyt w obu ministerstwach spraw zagranicznych.

W ramach wizyty w Londynie wiceminister Szynkowski vel Sęk spotkał się także z przedstawicielami czołowych organizacji polonijnych na Wyspach. Podczas spotkania w Polskim Ośrodku Społeczno-Kulturalnym (POSK) w londyńskim Hammersmith poruszono między innymi kwestię praw Polaków w UK po brexicie.

Wiceszef polskiej dyplomacji wziął również udział w wieczorze poświęconym Lili Pohlmann, działaczce społecznej ocalałej z Holokaustu i przyjaciółce Ireny Sendler. Złożył także wieniec pod Pomnikiem Lotników Polskich w Northolt i zwiedził znajdującą się tam bazę wojskową, gdzie podczas II wojny światowej stacjonowali polscy lotnicy. Wiceminister odwiedził ponadto dwa z głównych ośrodków polskiej kultury i historii w Londynie: Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego oraz Ognisko Polskie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kub/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.10.2018, 21:31
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ