Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Polska coraz skuteczniej wykonuje wyroki Europejskiego Trybunału Praw Człowieka (komunikat)

30.09.2014, 19:56aktualizacja: 30.09.2014, 19:56

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

O „Raporcie z wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez Polskę za 2013 r.” wiceszef MSZ Artur Nowak-Far mówił dzisiaj podczas posiedzenia Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Senatu RP.

W swoim wystąpieniu wiceminister spraw zagranicznych podkreślił koordynacyjną rolę resortu dyplomacji w zakresie wykonywania wyroków Trybunału przez Polskę. Przypomniał, że raport został sporządzony przez MSZ we współpracy z resortami odpowiedzialnymi za realizację poszczególnych wyroków i na podstawie przygotowanych przez nie wkładów.

Wiceminister Artur Nowak-Far poinformował, że raport zawiera informacje na temat dokumentów przekazanych do Rady Europy w 2013 r. w związku z wykonywaniem orzeczeń Trybunału: tzw. planów działań. Zawierają one strategie realizacji wyroków Trybunału. Mówił też o tzw. raportach z podjętych działań, podsumowujących czynności zmierzające do wykonania wyroków, których zawartość jest uzgadniania w czasie posiedzeń międzyresortowego Zespołu ds. Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Artur Nowak-Far dodał, że ważnym głosem doradczym, z którego korzysta rząd, są również: Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich, Biuro Rzecznika Praw Pacjenta oraz organizacje pozarządowe. Zaznaczył, że w 2013 r. Polska przekazała do Komitetu Ministrów Rady Europy rekordowo dużą liczbę takich dokumentów – 54. Powiadomił też, że pełne teksty planów i raportów zawiera Załącznik B do Raportu za 2013 r.

Wiceszef polskiej dyplomacji zwrócił uwagę, że Raport za 2013 r. zawiera także informacje o pozostałych działaniach podejmowanych przez rząd w celu implementacji standardów wynikających z orzecznictwa Trybunału i zaleceń Rady Europy. Znalazły się wśród nich działania na rzecz zapewnienia kontroli projektów aktów prawnych pod kątem ich zgodności z Konwencją czy działania na rzecz wprowadzenia ochrony przed egzekucją kwot zadośćuczynienia przyznawanego skarżącym przez Trybunał. Warto też wymienić szkolenia dla administracji rządowej i samorządowej ze standardów orzeczniczych Trybunału, tłumaczenie na język polski i publikację wybranych wyroków Trybunału, wydanych w 2013 r., w sprawach dotyczących innych Państw-Stron Konwencji, które mają lub mogą mieć znaczenie dla prawa lub praktyki jego stosowania w Polsce.

Raport wskazuje, że od kilku lat systematycznie spada liczba skarg przeciwko Polsce zawisłych w Trybunale. Np. skargi przeciwko Polsce przydzielone składom orzekającym Trybunału w 2010 r. stanowiły 4,6 proc. wszystkich skarg w Trybunale, w 2011 r. – 4,2 proc., w 2012 r. – 2,4 proc., a w 2013 r. już tylko 1,9 proc. Maleje także liczba skarg komunikowanych Polsce co roku. W 2011 r. było to 246 skarg, w 2012 r. – 193 skargi, w 2013 r. – 154 skargi, a w 2014 r. dotychczas: 131 skarg. Spadła też liczba wyroków i decyzji wydawanych przez Trybunał w sprawach polskich. W 2011 r. było 71 wyroków, w 2012 r. – 74, ale w 2013 r. już tylko 23, podczas gdy w 2014 r. – dotychczas – 21, w tym w 14 stwierdzono naruszenie Konwencji, w 6 - brak naruszenia, a 1 dotyczył polubownego rozwiązania kwestii słusznego zadośćuczynienia i skreślenia sprawy z listy.

Rosną statystyki dotyczące liczby wykonanych orzeczeń Trybunału. W 2011 r. Komitet Ministrów uznał za wykonane 58 orzeczeń, w 2012 r. 164 orzeczenia, a w 2013 r. rekordowe 278 orzeczeń, w 2014 r. roku dotychczas 56 orzeczeń. Dane te wskazują na coraz skuteczniejsze wykonywanie wyroków przez Polskę, jak też na duże zdynamizowanie procesów sprawozdawczych rządu związanych z realizacją wyroków w ciągu ostatniego roku.

Wiceminister Nowak-Far podkreślił także współpracę ze stałą podkomisją sejmową do spraw wykonywania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przez Polskę.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ kfk/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.09.2014, 19:56
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ