Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: polsko-marokańskie konsultacje polityczne w Warszawie (komunikat)

02.10.2017, 21:05aktualizacja: 02.10.2017, 21:05

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Polska jest zainteresowana zacieśnieniem relacji nie tylko na poziomie politycznym, ale również gospodarczym, turystycznym i kulturalno-naukowym – podkreśliła wiceminister Joanna Wronecka podczas polsko-marokańskich konsultacji politycznych, którym ze strony marokańskiej przewodniczyła Mounia Boucetta, sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych i Współpracy Międzynarodowej.

Wiceminister Joanna Wronecka podkreśliła, że Maroko pozostaje jednym z najważniejszych partnerów Polski w świecie arabskim i na kontynencie afrykańskim. Wyraziła ponadto nadzieję, że rozmowy w Warszawie staną się impulsem do intensyfikacji dialogu politycznego oraz do wymiany wizyt wysokiego szczebla. – Zależy nam na zdynamizowaniu kontaktów i poszerzeniu współpracy również o nowe dziedziny – zapewniła wiceszefowa MSZ.

Poniedziałkowe spotkanie pozwoliło na przegląd stosunków bilateralnych oraz wyznaczenie kierunku ich dalszego rozwoju. Omówiono ponadto aktualne kwestie regionalne i międzynarodowe, jak kryzys na Bliskim Wschodzie, sytuacja w regionie Sahelu czy walka z nielegalną migracją i terroryzmem, m.in. w kontekście objęcia przez Polskę funkcji niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019. W czasie rozmów sekretarz stanu Mounia Boucetta podkreśliła, że Maroko jest otwarte na zagranicznych przedsiębiorców zainteresowanych działaniem w dziedzinach takich jak: przemysł wydobywczy, rolno-spożywczy, transport, know-how i przemysł obronny. – Maroko jest zainteresowane dywersyfikacją inwestycji zagranicznych – zaznaczyła.

Konsultacje polityczne resortów spraw zagranicznych odbywają się regularnie, a ostatnie miały miejsce w marcu 2016 r. w Rabacie. Relacje Polski z Marokiem są tradycyjnie bardzo dobre. W XX wieku polsko-marokańskie stosunki dyplomatyczne nawiązane zostały w lipcu 1959 r., po odzyskaniu przez ten kraj niepodległości. Od tego czasu rozwijał się dialog polityczny, a także relacje kulturalno-naukowe i gospodarcze. Spośród państw Afryki Maroko w 2016 r. było drugim, po RPA, partnerem handlowym Polski i trzecim spośród państw arabskich.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ march/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.10.2017, 21:05
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ