Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: polsko-peruwiańskie konsultacje polityczne w Warszawie (komunikat)

08.05.2017, 18:45aktualizacja: 08.05.2017, 18:45

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

– Liczę na owocną współpracę Polski i Peru w Radzie Bezpieczeństwa ONZ – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas rozmowy z podsekretarzem stanu w MSZ Peru Nestorem Popolizio Bardalesem.

Polska i Peru starają się o status niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018 -2019. Nawiązując do tegorocznej 95–tej rocznicy ustanowienia wzajemnych relacji szef polskiej dyplomacji podkreślił konieczność dalszej dynamizacji stosunków dwustronnych. Minister Witold Waszczykowski wyraził też nadzieję na złożenie wizyty w Polsce przez prezydenta Peru Pedro Pablo Kuczynskiego w 2018 r. podczas obchodów 100-lecia niepodległości RP. Równocześnie minister zadeklarował gotowość wsparcia przez Polskę procesu transformacji w Peru, m.in. w kontekście starań tego kraju o członkostwo w OECD.

Wiceminister Popolizio Bardales przekazał ministrowi Waszczykowskiemu zaproszenie do złożenia wizyty oficjalnej w Peru. Rozmówcy omówili wyzwania i zagrożenia w Europie oraz jej sąsiedztwie, jak również sytuację polityczną w regionie Ameryki Łacińskiej i Karaibów.

Dziś odbyły się również VII polsko-peruwiańskie konsultacje polityczne, którym współprzewodniczył wiceminister Marek Ziółkowski. W czasie rozmów partnerzy odnieśli się do zagadnień dotyczących współpracy politycznej, ekonomicznej i kulturalnej oraz dokonali przeglądu bazy prawno-traktatowej stosunków dwustronnych. Dyskusja dotyczyła także współpracy wielostronnej, na przykład w systemie Narodów Zjednoczonych, obecnej sytuacji politycznej i gospodarczej w Europie i Ameryce Łacińskiej. Poruszono takie tematy, jak: Brexit, migracje, sytuacja w Wenezueli. Odnotowano między innymi stale zwiększające się zainteresowanie współpracą firm z obu krajów, ułatwioną dzięki stosowaniu Umowy o Handlu miedzy UE a Peru, Kolumbią i Ekwadorem. Potwierdzono, że ważną płaszczyzną współpracy staje się Sojusz Pacyfiku, którego Polska jest obserwatorem od 2015 roku.

Na marginesie konsultacji podpisano Memorandum o porozumieniu w sprawie naukowej i logistycznej współpracy antarktycznej, dzięki któremu współpraca Polski i Peru w regionie Antarktyki stanie się nowym ważnym obszarem dialogu dwustronnego. Strony podpisały również Porozumienie o wykonywaniu pracy zarobkowej przez członków personelu misji dyplomatycznej lub urzędu konsularnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy Prawo prasowe.(PAP)

kom/ mż/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.05.2017, 18:45
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ