Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:
– Dzisiaj Polska po raz kolejny wypełnia powinność wobec ludzi dotkniętych kryzysem humanitarnym – dzielimy się tym, czym możemy z krajem będącym w trudnej sytuacji w związku z następstwami konfliktu o Górski Karabach. Odpowiadając na apel humanitarny rządu Armenii, przekazujemy ludności cywilnej dotkniętej konfliktem zbrojnym najpilniejszą pomoc: pościel, koce, ręczniki, elektroniczne termometry, płyn dezynfekujący, a także ciśnieniomierze – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński w związku z lotniczym transportem pomocy humanitarnej do Erywania, który 15 kwietnia 2020 roku wyruszył z krakowskich Balic. Podobnie jak przypadku wcześniejszych transportów pomocy humanitarnej, działania te nie byłyby możliwe bez wspólnych wysiłków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, resortów Spraw Zagranicznych i Obrony Narodowej oraz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
W wyniku działań zbrojnych wokół i w Górskim Karabachu po obu stronach odnotowano ofiary wśród ludności cywilnej, a także uszkodzenia domów i infrastruktury publicznej, w szczególności szkół, dróg, infrastruktury przesyłowej elektryczności, gazu oraz sieci wodno-kanalizacyjnej. Eskalacja konfliktu wywołała strach wśród ludności, a dziesiątki tysięcy osób zostały zmuszone do ucieczki z miejsc dotychczasowego zamieszkania w poszukiwaniu bezpieczeństwa. Większość uchodźców to kobiety i dzieci, przez wiele dni ukrywające się w nieogrzewanych schroniskach lub przebywające w szkołach i innych budynkach nieprzystosowanych do tego celu – powiedział wiceszef polskiej dyplomacji.
Polska systematycznie dostarcza pomoc ludności przebywającej w krajach ogarniętych kryzysami humanitarnymi, w tym pandemią COVID-19. Tylko w ostatnim czasie Polska wsparła Białoruś i Ukrainę, Mołdawię, Kazachstan i Uzbekistan. Polska pomoc trafiła także do krajów Kaukazu Południowego oraz na Bałkany Zachodnie. Do Kirgistanu, Tadżykistanu czy Etiopii Polska oddelegowała też zespoły ratowników medycznych, lekarzy i pielęgniarzy. Na polskie wsparcie mógł liczyć także Sudan w związku z powodzią, która nawiedziła ten kraj we wrześniu 2020 r., jak też Liban, zarówno w związku z sytuacją epidemiologiczną, jak i po wybuchu w porcie w Bejrucie w sierpniu 2020 r. Polska pomoc humanitarna trafiła do Iraku, do Bagdadu oraz do Irbilu w irackim Kurdystanie, gdzie schronienie znaleźli uchodźcy wewnętrzni, zmuszeni do ucieczki przez ISIS.
Wiceminister Paweł Jabłoński, Krajowy Koordynator ds. współpracy rozwojowej, wyraził także podziękowania wszystkim podmiotom zaangażowanym w organizację wsparcia, w szczególności Ministerstwu Obrony Narodowej za udostępnienie samolotu do transportu darów dla Armenii.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ mro/ godl/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 16.04.2021, 12:47 |
Źródło informacji | CIR |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |