Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Wiceminister Jan Dziedziczak zaprezentował raport MSZ dotyczący zaangażowania placówek zagranicznych w otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej
– Spoczywa na nas odpowiedzialność za dobre imię Polski i Polaków, za ukazanie prawdy i przywracanie wiedzy o tym, co działo się podczas II wojny światowej. Województwo podkarpackie wzięło na siebie tę odpowiedzialność i dziś już wiemy, że Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej jest wizytówką Podkarpacia na świecie – powiedział podczas pobytu w Rzeszowie wiceminister Jan Dziedziczak.
W czasie spotkania z mediami wiceszef MSZ przedstawił najważniejsze wnioski z raportu MSZ pt. "Otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II Wojny Światowej im. Rodziny Ulmów – zaangażowanie MSZ i placówek zagranicznych oraz echa medialne". – W 40 placówkach dyplomatycznych w 29 krajach świata odbyły się wydarzenia - dyskusje, wystawy, konferencje z udziałem środowisk opiniotwórczych, dziennikarzy, naukowców, osób zainteresowanych tematyką – poświęcone bohaterskiej postawie Polaków podczas wojny. Owocem tej pracy było bardzo wiele artykułów, które ukazały się na całym świecie o historii Ulmów i otwarciu muzeum. Dla nas otwarcie muzeum było jednym z najważniejszych wydarzeń dyplomacji historycznej w 2016 roku. Stąd raport na temat oddźwięku tego wydarzenia na świecie – powiedział wiceszef MSZ.
Wiceminister Dziedziczak podsumował także rok działań na rzecz przywracania pamięci o postawach Polaków, którzy podczas wojny ratowali Żydów przed zagładą. – Chcemy, aby Podkarpacie było takim centrum dialogu o Polakach ratujących Żydów, centrum dialogu o Holokauście – podkreślił.
Wiceszef MSZ zaprezentował także opublikowany w ostatnim czasie 5. tom „Sprawiedliwych” – „Polacy ratujący Żydów w czasie Zagłady. Przywracanie pamięci”, przedstawiający sylwetki Polaków odznaczonych przez prezydenta Andrzeja Dudę w dniu otwarcia Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej. Odwiedził również samo muzeum.
W obecnym roku MSZ wraz z samorządem województwa podkarpackiego oraz IPN planuje zorganizowanie dla nauczycieli i dziennikarzy z całego świata konferencji poświęconej Polakom ratującym Żydów w czasie II wojny światowej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ sno/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 06.02.2017, 18:14 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |