Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Rozmowa ministra Zbigniewa Raua z szefową dyplomacji Królestwa Norwegii Ine Marie Eriksen Soreide (komunikat)

02.03.2021, 21:33aktualizacja: 03.03.2021, 09:36

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Współpraca dwustronna, relacje transatlantyckie, polityka wschodnia i bezpieczeństwa oraz wyzwania związane z pandemią były głównymi tematami polsko-norweskich konsultacji, które odbyły się w formule wideokonferencji.

W rozmowie z szefową dyplomacji Królestwa Norwegii Ine Marie Eriksen Soreide minister Zbigniew Rau podkreślił, że kluczowym obszarem wspólnoty interesów polsko-norweskich pozostaje bezpieczeństwo. Polska i Norwegia są bliskimi sojusznikami i partnerami w NATO, którzy chcą aktywnie działać na rzecz bezpieczeństwa w skali europejskiej i globalnej. - Wysoko cenimy dialog z Polską w kwestiach bezpieczeństwa – konsultacje w formacie wiceministrów spraw zagranicznych i obrony narodowej mają dla nas istotną wartość – zaznaczyła szefowa norweskiego MSZ. W aspekcie polityki wschodniej poruszono sytuację w Rosji i kryzys wewnętrzny na Białorusi. Ministrowie podzielili wiele ocen w zakresie sytuacji we wschodnim sąsiedztwie, wskazując na wagę kwestii ochrony praw człowieka.

Ministrowie omówili ponadto perspektywy rozwoju współpracy dwustronnej, w tym w obszarze gospodarczym. - Norwegia dostrzega znaczący potencjał współpracy z Polską i jest zainteresowana jej intensyfikacją, zwłaszcza w odniesieniu do kwestii związanych z zieloną transformacją – podkreśliła minister Soreide. Wskazano, iż w aspekcie współpracy energetycznej szczególne znaczenie ma realizacja projektu Baltic Pipe, odnotowano również dobre perspektywy współpracy dwustronnej w zakresie energii odnawialnej, w tym energii wiatrowej oraz elektromobilności. - Strategiczny, z punktu widzenia polskiej transformacji energetycznej oraz bezpieczeństwa Europy Środkowo-Wschodniej, projekt gazociągu Baltic Pipe, jeszcze bardziej zbliży nasze kraje. Liczymy na zacieśnienie polsko-norweskiej współpracy energetycznej, która swoim zasięgiem może objąć kolejne obszary, w tym odnawialne źródła energii – podkreślił minister Zbigniew Rau.

Wskazano również na znaczącą obecność polskiej społeczności w Norwegii, która jest ważnym elementem relacji dwustronnych. Minister Soreide podkreśliła istotny wkład polskich pracowników w rozwój gospodarczy kraju i z uznaniem odnotowała łatwość, z jaką integrują się z mieszkańcami Norwegii.

Ważnym wątkiem rozmów była przyszłość relacji transatlantyckich. Ministrowie zgodzili się, że bezpieczeństwo Europy zależy od siły sojuszu transatlantyckiego oraz politycznego, gospodarczego i militarnego zaangażowania Stanów Zjednoczonych.

Na zakończenie rozmowy ministrowie wyrazili nadzieję, że konsultacje będą stanowić istotny impuls do dalszego zacieśnienia relacji dwustronnych, zwłaszcza w obliczu wyzwań związanych z pandemią COVID-19. (PAP)

kom/ wni/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 02.03.2021, 21:33
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ