Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Głównymi tematami naszych spotkań są kwestie dotyczące bezpieczeństwa naszego regionu. Rozmawiamy o tym, jakie nowe wyzwania, nowe zagrożenia czyhają na nasze dziewięć państw i jak będziemy się tym wyzwaniom przeciwstawiać – powiedział minister Witold Waszczykowski po spotkaniu dziewięciu ministrów i wiceministrów państw „Dziewiątki bukaresztańskiej”, w skład której wchodzą Polska, Rumunia, Estonia, Litwa, Łotwa, Słowacja, Czechy, Węgry oraz Bułgaria.
Szef MSZ zaznaczył, że poniedziałkowe spotkanie w Warszawie poświęcone było również przygotowaniom do szczytu NATO w 2018 r., co ma szczególne znaczenie w kontekście obecnej sytuacji w naszym regionie. – Sytuacja jest niestabilna, w ostatnich tygodniach była spowodowana wielkimi manewrami rosyjsko-białoruskimi Zapad-2017. Rozmawialiśmy dzisiaj długo na temat tych manewrów, [o tym] jakie wnioski [z nich] wyciągnąć – powiedział minister Waszczykowski. - Przy tej okazji rozmawialiśmy również o relacjach naszych państw, jak również NATO, z Rosją. Potwierdziliśmy, że decyzje, które zapadły na warszawskim szczycie NATO w zeszłym roku, powinny być kontynuowane, tzn. powinniśmy prowadzić dwutorową politykę wobec Rosji – przypomniał szef polskiej dyplomacji wyjaśniając, że z jednej strony należy podejmować wysiłki na rzecz podniesienia naszej obronności, a z drugiej strony – rozwijać dialog z Rosją.
Minister Waszczykowski zasygnalizował również, że NATO powinno dostrzegać zagrożenia – w tym hybrydowe i cybernetyczne – oraz wyzwania płynące ze wszystkich kierunków. – Wiele miejsca poświęciliśmy różnym inicjatywom, jakie są podnoszone w ramach Unii Europejskiej w kwestii bezpieczeństwa. Potencjalna współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa, Stała Współpraca Strukturalna (PESCO) – powinny być skierowane w stosunku do zagrożeń ze wszystkich kierunków – zaznaczył minister Waszczykowski.
Spotkanie ministrów spraw zagranicznych „Formatu bukaresztańskiego” odbyło się już po raz drugi. Poprzednie miało miejsce w Bukareszcie w listopadzie 2016 r. Formuła konsultacji w gronie „9” została zainaugurowana spotkaniem prezydentów w Warszawie w 2014 r.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ mgost/ bos/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 09.10.2017, 22:47 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |