Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje
"Wyrażam nadzieję, że dzisiejsza konferencja zapoczątkuje proces, który z racji miejsca, w którym się odbywa, zostanie nazwany Procesem Warszawskim" – zapowiedział minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podczas konferencji prasowej podsumowującej współorganizowane ze Stanami Zjednoczonymi spotkanie ministerialne dotyczące sytuacji na Bliskim Wschodzie.
Konferencja poświęcona budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie, której współgospodarzami byli minister spraw zagranicznych RP Jacek Czaputowicz oraz sekretarz stanu USA Mike Pompeo, odbyła się w Warszawie w dniach 13-14 lutego z udziałem 65 delegacji, w tym przedstawicieli państw arabskich i Izraela. W wystąpieniu otwierającym czwartkowe obrady minister Jacek Czaputowicz podkreślił, że nasz kraj nigdy nie pozostawał obojętny wobec potrzeb społeczeństw zamieszkujących Bliski Wschód.
"Uważamy, że Polska ma szczególne prawo, by służyć społeczności międzynarodowej, jako miejsce pełnego dialogu" – wyjaśnił szef polskiej dyplomacji. Wskazał, że nasz kraj jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ ma szczególny obowiązek włączenia się w działania na rzecz zachowania i zapewnienia pokoju. Dodał, że Polska jest także krajem narodzin ruchu Solidarność, który zainicjował pokojową transformację ustrojową. "Tą ścieżką później poszły inne kraje naszego regionu, co doprowadziło do spektakularnego zakończenia "zimnej wojny". Uważamy, że nasze doświadczenie może być wielką wartością dla innych regionów" – ocenił szef MSZ.
Uczestnicy konferencji omówili sytuację bezpieczeństwa w regionie Bliskiego Wschodu ze szczególnym uwzględnieniem Jemenu i Syrii, a także międzynarodowe wysiłki na rzecz zakończenia toczących się w tych państwach konfliktów. Przedstawiono wstępne założenia przygotowywanego przez administrację amerykańską planu rozwiązania sporu izraelsko-palestyńskiego. Ważnym tematem konferencji była problematyka humanitarna. O niej rozmawiali także wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Mike Pence oraz premier Mateusz Morawiecki.
Na zakończenie współprzewodniczący konferencji wydali oświadczenie dotyczące utworzenia grup roboczych pracujących nad następującymi obszarami: przeciwdziałanie terroryzmowi i jego nielegalnemu finansowaniu, proliferacja pocisków balistycznych, bezpieczeństwo morskie i lotnicze, cyberbezpieczeństwo, bezpieczeństwo energetyczne, kwestie humanitarne i związane z uchodźcami oraz prawa człowieka. Celem tych grup będzie wypracowanie pozytywnej wizji rozwoju całego regionu.
Dzień wcześniej, na Zamku Królewskim w Warszawie, wprowadzenia do dyskusji dokonali prezydent RP Andrzej Duda i wiceprezydent USA Mike Pence.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ dma/ mark/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 14.02.2019, 20:44 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |