Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Wyzwania jakie stoją przed Europą, stoją też przed Bałkanami i Europą Środkowo-Wschodnią - nielegalna migracja, przestępczość zorganizowana, radykalizacja, terroryzm, zagrożenia hybrydowe. Te zagrożenia nie znają granic, dotyczą całej Europy – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas wspólnej konferencji prasowej ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej oraz Wysokiej Przedstawiciel Unii Europejskiej ds. polityki zagranicznej i bezpieczeństwa i wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej Federiki Mogherini.
– Dzisiejsze spotkanie ministrów spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej, w której sprawujemy prezydencję, jest w formacie „plus” i odbywa się w naprawdę szerokim gronie. Biorą w nim udział ministrowie sześciu krajów Bałkanów Zachodnich - Czarnogóry, Serbii, Macedonii, Albanii, Bośni i Hercegowiny oraz Kosowa, część z tych państw aspiruje do członkostwa w Unii Europejskiej. Dodatkowo udało nam się zaprosić kilka krajów z regionu, sąsiadów regionu, czyli Bułgarię, Chorwację, Rumunię, Słowenię i Włochy – zaznaczył szef polskiej dyplomacji.
Jak podkreślił minister Witold Waszczykowski, o zaproszeniu tak wielu delegacji zdecydowały przede wszystkim problemy, o których dyskutowano – przede wszystkim bezpieczeństwo, rozszerzenie UE i problemy związane z pojednaniem i współpracą regionalną. – Uważamy, że państwa Europy Środkowej i Południowo-Wschodniej powinny współpracować także w kwestiach gospodarczych, zwłaszcza przy budowie infrastruktury transportowej, energetycznej, która powinna łączyć nasze kraje. Bezpieczeństwo energetyczne, zwłaszcza dywersyfikacja dostaw gazu, to jest kluczowy problem dla rozwoju naszych gospodarek – zaznaczył szef polskiego MSZ. ¬– Polska i Grupa Wyszehradzka wspiera starania krajów Bałkanów Zachodnich o członkostwo w UE. Proces integracji europejskiej przyczynia się do bezpieczeństwa i rozwoju na całym kontynencie. Dlatego dzielimy się z krajami Bałkanów Zachodnich polskim doświadczeniem z czasów naszej transformacji ustrojowej i z czasów akcesji, zarówno do UE i do NATO. Dzielimy się informacjami, doświadczeniami jak korzystać z funduszy unijnych, dzięki którym Polska też się rozwija – podkreślił. – Unię Europejską i Bałkany Zachodnie łączą wspólne wyzwania, nie tylko dotyczące rozszerzenia UE, ale też bezpieczeństwa, napływu uchodźców, rozwoju gospodarczego i tworzenia nowych miejsc pracy – dodała Wysoka Przedstawiciel Federika Mogherini.
Zapowiadając dalszą część rozmów, minister Waszczykowski zaznaczył, że ważnym tematem w następnej sesji rozmów, będzie pojednanie. – Chciałbym w czasie rozmów wykorzystać przykład pojednania polsko-niemieckiego. W tym roku obchodzimy 25-lecie Traktatu polsko-niemieckiego, chciałbym się podzielić tymi doświadczeniami z krajami Bałkanów Zachodnich – mówił szef polskiej dyplomacji.
Dzisiejsze rozmowy w Warszawie rozpoczęły się od spotkania w gronie ministrów krajów Grupy Wyszehradzkiej, którzy przyjęli m.in. wspólną deklarację odnośnie polityki rozszerzenia UE, w której potwierdzili wsparcie dla europejskich aspiracji krajów Bałkanów Zachodnich. „Polityka rozszerzenia UE jest kluczowym instrumentem dla zapewniania bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu w regionie Bałkanów Zachodnich” – czytamy w deklaracji. Ministrowie V4 podkreślili też, że wiarygodna i skuteczna polityka rozszerzenia UE jest strategiczną inwestycją Unii w bezpieczeństwo samej Europy, musi być jednak oparta na zasadzie warunkowości i indywidualnej ocenie postępów w integracji europejskiej poszczególnych państw-kandydatów.
Na marginesie rozmów plenarnych odbyły się również spotkania bilateralne, w ramach których minister Witold Waszczykowski przeprowadził rozmowy z szefami dyplomacji Węgier, Chorwacji, Słowenii i Republiki Kosowa.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ aze/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 29.11.2016, 19:18 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |