Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Strona polska docenia oferowaną przez format V4+ możliwość regularnych konsultacji z kluczowymi partnerami europejskimi Grupy Wyszehradzkiej – powiedział minister Czaputowicz po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych V4 i Francji w Bratysławie.
Organizowane przez słowacką prezydencję w Grupie Wyszehradzkiej (V4) spotkanie szefów dyplomacji państw V4 i Francji miało na celu identyfikację możliwych pól współpracy, zarówno w zakresie spraw europejskich, jak i kwestii globalnych. Sesję z udziałem francuskiego ministra do spraw Europy i zagranicznych Jean-Yves Le Driana poprzedziło spotkanie koordynacyjne ministrów w gronie V4, które pozwoliło omówić bieżące zagadnienia współpracy w ramach grupy. Strona słowacka zaprezentowała także plany dotyczące nadchodzących spotkań ministerialnych w ramach prezydencji słowackiej w V4.Z francuskim ministrem rozmawiano na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie i o kwestiach obronności w UE. Minister Czaputowicz przedstawił m.in. stan prac nad dalszym rozwojem procesu warszawskiego, zachęcając wszystkich uczestników dzisiejszych rozmów w Bratysławie do udziału w powstających grupach roboczych dotyczących m.in kwestii humanitarnych, nieproliferacji broni czy bezpieczeństwa energetycznego.
Wśród tematów dyskusji znalazły się też relacje transatlantyckie. - Z punktu widzenia Polski stosunki z USA są kluczowe dla naszego bezpieczeństwa. Chcemy zwiększenia amerykańskiej obecności wojskowej w Polsce, bo to zwiększa nasze bezpieczeństwo - powiedział szef polskiej dyplomacji. - Inne państwa V4 dostrzegają znaczenie zwiększenia tej obecności w Europie.
Rozmówcy zgodzili się, że należy konsekwentnie nakłaniać Rosję, jako stronę konfliktu, do wypełniania jej zobowiązań oraz do przestrzegania prawa międzynarodowego. - Doceniamy współpracę z Francją w zakresie polityki UE wobec Rosji, w szczególności w kwestii sankcji – ocenił szef polskiej dyplomacji.
Rozmowy dotyczyły ponadto przyszłości UE w kontekście brexitu, wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz oczekiwań wobec szczytu UE w Sybinie. Minister Czaputowicz omówił przygotowania do organizowanego w Warszawie spotkania szefów rządów państw, które wstąpiły do UE po 2004 r., w związku z 15. rocznicą największego rozszerzenia Unii.
Ministrowie rozmawiali również o tym, jak reformować i modernizować UE, by sposób jej funkcjonowania był akceptowany przez jej obywateli. - Z państwami V4 podzielamy spójną wizję UE, mamy nadzieję, że zapewni ona rozwój Unii, a także poparcie jej obywateli - powiedział minister Czaputowicz. Minister Czaputowicz zwrócił uwagę na znaczenie konkurencyjności UE. Jednocześnie zaznaczył, że Polska sprzeciwia się stosowaniu środków protekcjonistycznych. - Aby Europa pozostała silna, by pozostała konkurencyjna, cztery swobody muszą być wzmocnione? - podkreślił. - Mamy poczucie, że to my przyczyniamy się do wzrostu gospodarczego UE, a co za tym idzie - jej pozycji w świecie - dodał.
Ministrowie omówili ponadto kwestie Bałkanów Zachodnich oraz wschodniego sąsiedztwa UE. Szef polskiego MSZ Jacek Czaputowicz poinformował partnerów o przebiegu ubiegłotygodniowego spotkania ministerialnego procesu berlińskiego w Warszawie, a także przedstawił priorytety i stan przygotowań do szczytu Bałkanów Zachodnich w Poznaniu w lipcu br.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ kub/ wus/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 18.04.2019, 18:42 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |