Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
- Wielu ludzi pracowało i walczyło o moje uwolnienie. Wszystkim za to dziękuję! - powiedział po powrocie do Polski uwolniony kilka dni temu w Republice Środkowoafrykańskiej ksiądz Mateusz Dziedzic.
Po 44 dniach spędzonych w niewoli polski duchowny wylądował w niedzielę na lotnisku Chopina w Warszawie w towarzystwie konsula RP z Addis Abeby.
Misjonarz podziękował za zaangażowanie w jego uwolnienie m.in. prezydentom Polski, Republiki Konga, Kamerunu, Ministerstwu Spraw Zagranicznych RP i duchownym. - Dziękuje również panu konsulowi z Addis Abeby za dowiezienie mnie do Warszawy - podkreślił ksiądz Dziedzic.
Szczęśliwy powrót polskiego misjonarza był możliwy dzięki zabiegom dyplomatycznym i zaangażowaniu wielu stron: Kamerunu, Republiki Środkowoafrykańskiej, Republiki Konga, Francji i Polski.
Po porwaniu decyzją ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny w MSZ utworzono specjalny międzyresortowy zespół, którego celem było uwolnienie duchownego porwanego przez jedną z grup rebelianckich tzw. Ludzi Maskina. Zadaniem zespołu była koordynacja działań stron na rzecz uwolnienia porwanego misjonarza.
Powrót księdza był możliwy także dzięki wydaniu przez ambasadę Francji w Brazaville Europejskiego Dokumentu Podróży, dzięki któremu mógł swobodnie udać się w podróż powrotną do Polski.
Ostrzeżenie MSZ zalecające kategoryczne opuszczenie przez obywateli polskich Republiki Środkowoafrykańskiej pozostaje wciąż aktualne.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ amt/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 30.11.2014, 16:21 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |