Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: w związku z doniesieniami medialnymi w sprawie polsko-niemieckiego seminarium "Pojednanie i Pamięć" (komunikat)

12.10.2017, 22:46aktualizacja: 12.10.2017, 22:46

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Projekt polsko-niemiecki "Pojednanie i Pamięć", realizowany przez Fundację Krzyżowa na rzecz państw bałkańskich w odpowiedzi na ich oczekiwania, ma na celu ukazanie całego, skomplikowanego procesu polsko-niemieckiego pojednania. Projekt ten ukazuje zarówno sukcesy, jak i porażki, także zaniechania, w tym w dziedzinie polityki historycznej. Upowszechnia wzajemną wiedzę o partnerach oraz formach zadośćuczynienia za bolesne doświadczenia historyczne. Projekt mieści się w szerszych ramach wspierania aspiracji europejskich Bałkanów Zachodnich, do dziś borykających się ze spuścizną II wojny światowej oraz rozpadu Jugosławii w końcu XX wieku.

Osiemnaścioro młodych ludzi z krajów bałkańskich, którym towarzyszyło 10 studentów z Polski i Niemiec poznało podczas projektu „Pojednanie i Pamięć” historie skomplikowanych relacji polsko-niemieckich. Uczestnicy odwiedzili m.in. były niemiecki obóz koncentracyjny Gross Rosen, gdzie przedstawiono im ogrom hitlerowskich zbrodni oraz gdzie mogli poznać prawdę dotyczącą konsekwencji paktu Ribbentrop-Mołotow. Podczas zajęć młodzież dowiedziała się o przebiegu tragicznych wydarzeń podczas II wojny światowej, w tym o eksterminacji polskiej inteligencji, łapankach, zniszczeniu Warszawy, Powstaniu Warszawskim, niszczeniu i zagrabieniu dóbr kultury oraz germanizacji polskich dzieci. Szczególne zainteresowanie bałkańskiej młodzieży wzbudziła historia listu biskupów polskich do biskupów niemieckich oraz rola, którą w procesie pojednania odegrał polski Kościół Katolicki, a w szczególności Arcybiskup Bolesław Kominek.

Projekt jest kolejnym, po Akademii Rozszerzenia i dwustronnych eksperckich Konferencjach – Skopijskiej i Belgradzkiej – elementem polskiego wsparcia dla demokratycznej transformacji państw Bałkanów Zachodnich i procesu ich integracji z Unią Europejską. Jesteśmy przekonani, iż pojednanie w regionie stanowi warunek niezbędny dla utrzymania stabilności, bezpieczeństwa i przyspieszenia rozwoju bałkańskiej "szóstki". Seminarium zostało pozytywnie ocenione przez uczestniczących gości, z których większość odwiedziła Polskę po raz pierwszy. Uczestnicy wyjeżdżają bogatsi o wiedzę i dobre wrażenia zarówno związane z pobytem w Krzyżowej i Wrocławiu jak i ze współpracą oraz dyskusją z polskimi, niemieckimi i kolegami z innych państw bałkańskich.

Projekt to również ważny element współpracy polsko-niemieckiej i rezultat ustaleń z Jubileuszu 25-lecia Traktatu o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy.

Wyrazem uznania dla roli, jaką Polska odgrywa w procesie wspierania europejskich aspiracji Bałkanów Zachodnich jest niemiecka propozycja, by kolejny Szczyt tzw. Procesu Berlińskiego odbył się w Warszawie w 2019 roku.

Postrzeganie konferencji w Krzyżowej w kontekście kwestii reparacji wojennych jest nadużyciem i nieuzasadnioną krytyką MSZ.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ march/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 12.10.2017, 22:46
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ