Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wiceminister Bartosz Cichocki na sesji Rady Ministerialnej OBWE (komunikat)

08.12.2017, 15:30aktualizacja: 08.12.2017, 15:30

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Wśród wiodących tematów dyskusji ministrów spraw zagranicznych 57 państw w Wiedniu znalazły się zbrojny konflikt w Donbasie, tzw. „zamrożone” konflikty na obszarze OBWE, cywilne i wojskowe środki budowy zaufania, a także walka z terroryzmem, nowe zagrożenia w sferze cybernetycznej oraz przeciwdziałanie nietolerancji i dyskryminacji.

Polskiej delegacji podczas obrad Rady Ministerialnej Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie w dniach 7-8 grudnia przewodniczył podsekretarz stanu w MSZ Bartosz Cichocki.

W swoim wystąpieniu wiceminister Cichocki podkreślił, że rosyjska agresja na Ukrainę stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa europejskiego, a ponadto wyzwanie dla przyszłości OBWE, w związku z łamaniem podstawowych zasad ustanowionych przez państwa uczestniczące Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. Nawiązał do znaczenia, jakie przywiązujemy do skutecznego działania Specjalnej Misji Monitorującej OBWE we wschodniej Ukrainie. – Polska, która delegowała do misji czwarty co do wielkości kontyngent obserwatorów, zamierza nadal aktywnie wspierać jej działania – podkreślił minister apelując zarazem o zapewnienie jej uczestnikom niezbędnego bezpieczeństwa.

Minister Cichocki zaakcentował, że Polska – jako niestały członek Rady Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019 – będzie wspierać inicjatywy, których celem jest przywrócenie pokoju i stabilizacji na Ukrainie. Inicjatywy takie muszą respektować zasady prawa międzynarodowego, w szczególności suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Dotyczy to zarówno wysiłków OBWE, jak i dyskusji o ewentualnym zaangażowaniu ONZ. Wiceszef MSZ zaznaczył, że Polska będzie także uważnie monitorować sytuację w Górskim Karabachu, Naddniestrzu, Południowej Osetii i Abchazji oraz wspierać starania o rozwiązanie konfliktów terytorialnych z poszanowaniem prawa międzynarodowego i zasad OBWE.

Podczas obrad Polska wyraziła poparcie dla działań na rzecz redukcji ryzyka i wzmocnienia wzajemnej transparencji wojskowej na obszarze OBWE. Niestety, jak zauważył wiceszef polskiej dyplomacji, nadal brak jest pozytywnych sygnałów świadczących o gotowości Rosji do powrotu do pełnej implementacji Traktatu o Otwartych Przestworzach czy zajęcia konstruktywnego stanowiska w kwestii modernizacji Dokumentu Wiedeńskiego o środkach budowy zaufania.

Wiceminister Bartosz Cichocki odniósł się ponadto do odbywających się corocznie w Polsce dwóch największych konferencji tzw. wymiaru ludzkiego OBWE – Spotkania Przeglądowego Wymiaru Ludzkiego oraz Seminarium Wymiaru Ludzkiego. – Dzięki organizacji obu konferencji oraz zaoferowaniu siedziby biura dla ODIHR Warszawa stała się europejskim centrum dialogu na temat demokracji i praw człowieka – podkreślił.

W Wiedniu wiceszef polskiego MSZ wziął także udział w zorganizowanym przez Ukrainę spotkaniu poświęconym sytuacji na okupowanym przez Rosję Półwyspie Krymskim. Odbyło się ponadto spotkanie ministrów Grupy Przyjaciół Gruzji, do której, oprócz Polski, należą Stany Zjednoczone, Wielka Brytania, Kanada, Szwecja, Litwa i Estonia. Ministrowie przyjęli wspólne oświadczenie.

Wiedeńskie obrady ministrów spraw zagranicznych kończą roczne przewodnictwo Austrii w OBWE. W 2018 roku organizacji przewodniczyć będą Włochy.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ zjt/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 08.12.2017, 15:30
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ