Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
Podczas dwudniowej wizyty w Austrii sekretarz stanu Jan Dziedziczak spotkał się z Polonią i odwiedził polskie miejsca pamięci.
Wiceminister Jan Dziedziczak wziął udział w Walnym Zjeździe Sprawozdawczo-Wyborczym Wspólnoty Polskich Organizacji w Austrii „Forum Polonii”. – Pierwszą i najważniejszą kwestią, muszę to bardzo mocno podkreślić, jest zapewnienie nauki języka polskiego. Jest to nasz patriotyczny obowiązek – podkreślił wiceminister. Podczas spotkania z Polonią w Wiedniu oraz w Linzu wiceminister Dziedziczak podkreślił, że premier Beata Szydło stawia na partnerski model współpracy z Polonią, który jest priorytetem działań zarówno prezydenta, jak i rządu. Wiceszef polskiej dyplomacji wyraził przy tym przekonanie, że wzmocniona dzięki temu Polonia będzie jeszcze skuteczniej promowała interesy Polski za granicą.
W Wiedniu wiceminister Jan Dziedziczak spotkał się z gronem pedagogicznym Szkolnego Punktu Konsultacyjnego im. Jana III Sobieskiego. W trakcie rozmowy wiceminister podziękował za wzorową pracę polskich nauczycieli w Austrii na rzecz rozwoju nauki języka polskiego. Zwiedził bibliotekę i rozmawiał o projektach, które skupiają Polonię wokół szkoły m.in. promujących nauczanie języka polskiego w Austrii.
Ważnym punktem wizyty wiceministra Jana Dziedziczaka w Austrii było upamiętnienie ofiar II wojny światowej. Wiceminister oddał hołd pomordowanym na terenie obozów KL Mauthausen i KL Gusen. Rozmawiał także z przedstawicielami władz samorządowych o planach upamiętnienia ofiar, które zostały zamordowane na terenie ich gmin. Wiceszef MSZ spotkał się również z członkami organizacji pozarządowych, które angażują się na rzecz przywracania pamięci o ofiarach obozu KL Gusen. Wiceminister Dziedziczak przypomniał, że obóz ten został stworzony w celu zniszczenia polskiej inteligencji. -Dziękuję wszystkim tym z Państwa, którzy w odruchu serca pielęgnujecie pamięć o polskich ofiarach niemieckiego nazizmu – zwrócił się wiceminister Dziedziczak do grupy Austriaków, którzy zaangażowani są w budowę zarówno obelisku upamiętniającego polskie ofiary zamordowane w sztolniach Bergkristall, jak i tablic informacyjnych ukazujących tragiczną historię tego miejsca.
Z kolei o obchodach 333. rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej we wrześniu 2016 r. wiceminister Jan Dziedziczak rozmawial podczas spotkania z rektorem kościoła na Kahlenbergu ks. Romanem Krekorą. Rozmowa, w której uczestniczył także szef Polskiej Misji Katolickiej w Wiedniu, ks. Krzysztof Kasperek, dotyczyła również zaangażowania polskich księży w nauczanie języka polskiego w Austrii.
Liczebność Polaków i Polonii w Austrii systematycznie rośnie. Według statystyk austriackiego MSW jest ich ponad 70 tys., głównie mieszkających w Wiedniu. Drugim pod względem wielkości skupiskiem Polonii jest Linz. Dodatkowo szacuje się, że ok. 20 tys. obywateli austriackich posiada polskie korzenie. Za opiekę nad Polonią odpowiada polska służba konsularna, przy wsparciu sieci konsulatów honorowych. Wiceminister Dziedziczak zapoznał się ponadto z pracą Konsula Honorowego w Linz prof. dr. Christiana Hofera.
Wiceminister Jan Dziedziczak odwiedził również Instytut Polski w Wiedniu.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ale/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 25.01.2016, 23:25 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |