Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
– Nigeria należy do grona najważniejszych partnerów Polski na kontynencie afrykańskim – powiedziała wiceszefowa polskiej dyplomacji Joanna Wronecka podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Nigerii Geoffreyem Onyeamą.
– Na szczególną uwagę zasługuje nasza współpraca w dziedzinie bezpieczeństwa – podkreśliła wiceszefowa MSZ.
W trakcie rozmowy z ministrem Onyeamą wiceminister Wronecka podkreśliła wagę regularnych międzyrządowych konsultacji politycznych, wskazując jednocześnie, że Nigeria jest jak dotąd jedynym państwem afrykańskim, z którym Polska podpisała porozumienie o dialogu strategicznym. Obok tematów dotyczących współpracy bilateralnej, dyskusja dotyczyła także bieżących problemów związanych z utrzymywaniem pokoju, zapobieganiem konfliktom zbrojnym oraz zwalczaniem terroryzmu. Wiceszefowa polskiej dyplomacji wyraziła uznanie dla nigeryjskiego zaangażowania politycznego i wojskowego w regionie. Jak oceniła, szczególne zagrożenie dla zachodniej i środkowej Afryki stanowi powiązana z Państwem Islamskim organizacja Boko Haram, z którą zmaga się nigeryjska armia. Podczas spotkania omówiono ponadto kwestie związane z aktywnością Rady Bezpieczeństwa ONZ na obszarze Afryki Zachodniej, polskie priorytety związane z członkostwem naszego kraju w Radzie w latach 2018-2019, a także szanse, jakie daje dwustronna współpraca w dziedzinie handlu, rolnictwa, nauki i pomocy rozwojowej.
W ramach wizyty w Nigerii wiceminister Joanna Wronecka odbyła także konsultacje polityczne z wiceminister spraw zagranicznych Nigerii Khadiją Bukar Abbą Ibrahim oraz Danjumą Nanpon Shenim – sekretarzem stanu w Ministerstwie Obrony Nigerii. Z kolei spotkanie z reprezentantami Czerwonego Krzyża i agend ONZ - UNDP i UNIDO poświęcone było analizie sytuacji humanitarnej i bezpieczeństwa w północno-wschodniej części kraju. Wiceszefowa polskiego MSZ rozmawiała także z przedstawicielami władz lokalnych – emirem Keffi, wodzem Chun Madą of Akwanga oraz senatorem Stanu Nasarawa – o współpracy w dziedzinie nauki oraz rozwoju gospodarczego. Natomiast podczas spotkania z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec oraz Delegatury UE w Abudży wiceminister poruszyła temat sytuacji wewnętrznej w Nigerii, zwłaszcza w dziedzinie bezpieczeństwa i sytuacji ekonomicznej.
Wiceszefa polskiej dyplomacji odbyła także spotkanie z nigeryjską Polonią, które poświęcone było przede wszystkim projektom inwestycyjnym realizowanym przez polskich przedsiębiorców w Nigerii oraz możliwym formom wsparcia ich działalności gospodarczej ze strony polskiej dyplomacji.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)
kom/ march/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 22.08.2017, 12:49 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |