Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wiceminister nauki Piotr Dardziński na XII Kongresie Federacji Stowarzyszeń Polskich Studentów w Oksfordzie (komunikat)

18.02.2019, 12:47aktualizacja: 18.02.2019, 12:47

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W dniach 15-16 lutego Piotr Dardziński, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego, odwiedził Wielką Brytanię, aby wziąć udział w XII Kongresie Federacji Stowarzyszeń Polskich Studentów, odbywającym się na Uniwersytecie Oksfordzkim.

Kongres jest coroczną dwudniową konferencją polskich studentów w Wielkiej Brytanii, zrzesza ponad 400 członków polonijnych studenckich stowarzyszeń naukowych z ponad 30 brytyjskich uniwersytetów. Tegoroczna edycja kongresu odbyła się w Oksfordzie i została organizowana po raz trzeci przez Oxford University Polish Society. Podczas kongresu wiceminister Piotr Dardziński wystąpił w roli głównego prelegenta, moderatorem była dziennikarka BBC Kasia Madera, a wśród speakerów znaleźli się także: Janina Ochojska, szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej, Ewa Bartnik, profesor genetyki na Uniwersytecie Warszawskim, oraz Katarzyna Gandor, popularna youtuberka, bloggerka i studentka biotechnologii.

W pierwszym dniu wizyty w Wielkiej Brytanii wiceminister Piotr Dardziński spotkał się w brytyjskim Departamencie Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej z ministrem ds. uniwersytetów, nauki, badań i innowacji Chrisem Skidmorem. Rozmowy dotyczyły realizacji decyzji podjętych podczas grudniowych polsko-brytyjskich konsultacji międzyrządowych. Wśród najważniejszych tematów znalazły się m.in. YESI (Rok przedsiębiorczości, nauki i innowacji), ubiegłoroczne brytyjsko-polskie forum naukowe poświęcone sztucznej inteligencji i inteligentnym miastom oraz tegoroczne forum poświęcone kobietom w nauce, technologii, inżynierii i matematyce. Dyskusje objęły również aspekt współpracy z brytyjskimi i polskimi agencjami finansującymi badania naukowe i innowacje, mającymi na celu wzmocnienie powiązań między brytyjskimi i polskimi uczelniami oraz ośrodkami badawczymi poprzez ułatwienie wizyt studyjnych zarówno w Polsce, jak i w Wielkiej Brytanii – ze szczególnym uwzględnieniem innowacji w nauce.

Następnie wiceminister Piotr Dardziński spotkał się z pracownikami brytyjskiego sektora nauki i akademii, w tym m.in. z głównym doradcą naukowym w brytyjskim ministerstwie spraw zagranicznych prof. Carole Mundell, prezesem Russell Group Timem Bradshawem, dyrektorem University UK International Vivienne Stern, oraz dyrektorem Royal Society Julie Maxton.

Wiceminister Dardziński odwiedził także Instytut Polski i Muzeum im. gen. Sikorskiego w Londynie, gdzie spotkał się z przedstawicielami polskiej diaspory.

– Chcemy uprawiać naukę na poziomie międzynarodowym. Bądźcie naszymi ambasadorami, byśmy w globalnym wyścigu mogli być mocni – powiedział wiceminister Piotr Dardziński do uczestników XII Kongresu Federacji Stowarzyszeń Polskich Studentów w Oksfordzie, w którym wziął udział w drugim dniu swojej wizyty. Podczas specjalnej uroczystości w centrum sportowym Uniwersytetu Oksfordzkiego z udziałem m.in. zastępcy burmistrza miasta Sajjada Malika, ambasadora RP Arkadego Rzegockiego i uczniów z Polskiej Szkoły Sobotniej w Oksfordzie wiceminister złożył wieniec pod tablicą ku czci generała Afonsa Maćkowiaka, która została odsłonięta w czerwcu 2018 r. Wizytę zakończyło spotkanie z wiceburmistrzem Oksfordu oraz polskimi naukowcami i badaczami w miejskim ratuszu.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ dma/ wus/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 18.02.2019, 12:47
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ