Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wiceminister Przydacz z wizytą w Hadze (komunikat)

03.11.2021, 19:10aktualizacja: 04.11.2021, 08:57

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

3 listopada 2021 r. wiceminister Marcin Przydacz odbył roboczą wizytę w Hadze. W ramach konsultacji dotyczących spraw polityki wschodniej i bezpieczeństwa spotkał się z Dyrektorem Generalnym ds. politycznych w MSZ Królestwa Niderlandów, Thijsem van der Plasem, a ponadto odbył rozmowy z Dyrektorem Generalnym OPCW, Fernando Ariasem oraz przedstawicielami wiodących niderlandzkich ośrodków badawczych zajmujących się problematyką wschodniego sąsiedztwa: Haskiego Centrum Studiów Strategicznych i Instytutu Clingendael.

– Kryzys na wschodniej granicy UE jest dobrze przygotowaną i wyreżyserowaną operacją hybrydową przeciwko Europie. Od samego początku jest ona prowadzona przez białoruskie instytucje państwowe – powiedział wiceminister Marcin Przydacz, przedstawiając aktualne informacje na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej. Strona niderlandzka podzieliła oceny dotyczące międzynarodowego aspektu problemu i odpowiedzialności władz białoruskich.

Przedmiot rozmowy stanowiło również wdrażanie konkluzji Rady Europejskiej z 24-25 czerwca 2021 r. w odniesieniu do stosunków UE i Rosji. Zgodzono się, że ścisła implementacja uzgodnień pozwoli na prowadzenie efektywnej polityki wobec Rosji zgodnej z interesem całej UE i wszystkich jej państw członkowskich. W trakcie rozmów omówiono też tematykę Partnerstwa Wschodniego oraz konflikt rosyjsko-ukraiński.

W trakcie rozmów wiceminister Marcin Przydacz podkreślił znaczenie przestrzegania europejskiego prawodawstwa w kontekście bezpieczeństwa energetycznego wszystkich państw UE. Wskazał jednocześnie, że nieakceptowalne jest wykorzystywanie kwestii energetycznych do wywierania presji politycznej.

Wiceminister Marcin Przydacz przedstawił również polskie priorytety podczas zbliżającego polskiego przewodnictwa w OBWE.

Podczas spotkania z Dyrektorem Generalnym OPCW omówiono polską rezolucję przyjętą przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, poświęconą Konwencji o zakazie broni chemicznej (CWC) oraz wyzwania związane z jej implementacją (w tym próbę otrucia A. Nawalnego, użycie broni chemicznej w Syrii oraz problem broni tego typu zatopionej w Bałtyku).

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)

kom/ mro/ par/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 03.11.2021, 19:10
Źródło informacji Kancelaria Senatu
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ