Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wiceminister Szczęch przekazała BN kolekcję druków ulotnych (komunikat)

10.01.2017, 16:39aktualizacja: 10.01.2017, 16:39

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

Wiceminister Renata Szczęch przekazała Bibliotece Narodowej w Warszawie kolekcję druków ulotnych zebraną przez amerykańskiego politologa polskiego pochodzenia dr. Tomasza Wolanina.

Polskie druki ulotne z lat 1913-1924 to małe, ozdobne karteczki wręczane darczyńcom w podziękowaniu za wpłatę na szczytny cel, np. na fundusz inwalidów wojennych, sierot czy Sybiraków. Cenną i unikatową kolekcję zgromadzoną przez amerykańskiego naukowca resort dyplomacji podarował Bibliotece Narodowej.

– Kolekcja została podarowana Ministerstwu przez politologa dr. Tomasza Wolanina z Nowego Jorku, który przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim, a także konsultantem Izby Reprezentantów i Departamentu Edukacji USA – zaznaczyła wiceminister spraw zagranicznych Renata Szczęch w trakcie uroczystości przekazania kolekcji oryginalnych druków ulotnych dyrektorowi Biblioteki Narodowej dr. Tomaszowi Makowskiemu.

Podsekretarz stanu w MSZ wspomniała, że dr Wolanin, należący do trzeciego pokolenia emigrantów polskich, wiele razy był w Polsce przy okazji uroczystości państwowych i wykładów akademickich. – Przekazanie na ręce dyrektora Biblioteki Narodowej tego zbioru przekonuje nas, że służba dyplomatyczna i konsularna przyczynia się do wzbogacania polskiego dziedzictwa kulturowego – powiedziała wiceminister Renata Szczęch, zauważając jednocześnie, że kolekcja trafiła do Polski dzięki wytężonej pracy Stałego Przedstawicielstwa RP przy ONZ w Nowym Jorku.

Profesor Wojciech Kowalski z zespołu ds. restytucji dóbr kultury MSZ wyjaśnił, że kolekcja liczy 628 różnych druków. Niektóre z nich występują w kilku egzemplarzach, cały zbiór liczy 824 sztuki. – Druki ulotne to niezwykle rzadkie drukowane dowody, które wręczano darczyńcom w ramach podzięki za datek na różnego rodzaju organizacje w trakcie pierwszej wojny światowej, np. zajmujące się ochroną sierot wojennych – poinformował ekspert.

Dyrektor Biblioteki Narodowej Tomasz Makowiecki zapowiedział, że zbiór będzie udostępniony naukowcom i wszystkim zainteresowanym poprzez Cyfrową Bibliotekę Narodową Polona. – Są to nieraz bardzo atrakcyjne graficznie druki, świadczące nie tylko o potrzebie przekazania funduszy na jakiś cel, upamiętnienia jakiegoś wydarzenia czy popularyzacji jakiegoś faktu, są dla nas po prostu dziełem sztuki. Są dla nas również wyrazem patriotycznej potrzeby – podkreślił dyrektor Makowiecki, dziękując MSZ za pomoc w pozyskaniu cennych eksponatów.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mkz/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.01.2017, 16:39
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ