Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: wizyta ministra spraw zagranicznych Łotwy (komunikat)

30.04.2019, 18:53aktualizacja: 30.04.2019, 18:53

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

"Łotwa jest dla Polski bardzo ważnym partnerem w regionie Morza Bałtyckiego oraz jednym z ważniejszych partnerów w zakresie bezpieczeństwa i szeroko rozumianej polityki europejskiej" – zaznaczył minister Jacek Czaputowicz po spotkaniu z ministrem spraw zagranicznych Łotwy Edgarsem Rinkevičsem.

Szefowie dyplomacji Polski i Łotwy rozmawiali m.in. o agendzie europejskiej, stosunkach dwustronnych, sytuacji mniejszości polskiej na Łotwie, współpracy gospodarczej, wspólnych projektach infrastrukturalnych, polityce wschodniej oraz współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa. Polska pozostaje solidarna ze swoimi sojusznikami i poczuwa się do odpowiedzialności za wspólne bezpieczeństwo, czego dowodem jest m.in. obecność Polskiego Kontynentu Wojskowego w bazie w Adaži na Łotwie oraz regularny udział w misjach Baltic Air Policing.

Jednym z poruszonych tematów była współpraca regionalna. "Jesteśmy aktywnym uczestnikiem prac nad reformą Rady Państw Morza Bałtyckiego, w której Łotwa sprawuje aktualnie prezydencję" – zaznaczył szef polskiej dyplomacji. Rada Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) została powołana w 1992 r. podczas konferencji ministrów spraw zagranicznych państw regionu w Kopenhadze. Grupuje ona wszystkie państwa leżące nad Bałtykiem (Dania, Estonia, Finlandia, Litwa, Łotwa, Niemcy, Polska, Rosja, Szwecja), a także Islandię, Norwegię i UE.

Ministrowie wyrazili zadowolenie ze współpracy polskich i łotewskich instytucji w ramach strategii makroregionalnych. W dniach 12-13 czerwca br. Polska będzie gospodarzem 10. Forum Strategii Unii Europejskiej dla regionu Morza Bałtyckiego, które odbędzie się w Gdańsku. Przedmiotem rozmów były także wspólne projekty infrastrukturalne, w tym projekt połączenia państw bałtyckich z obszarem UE w zakresie sieci elektroenergetycznych oraz inwestycje Via Baltica i Rail Baltica. "Celem są nowoczesne połączenia odpowiadające najwyższym standardom. Inwestycje te są kluczowe dla rozwoju naszej części Europy" – zaznaczył minister Czaputowicz.

W trakcie spotkania omawiane były także kwestie polityki wschodniej. Polska i Łotwa podobnie oceniają zagrożenia związane w szczególności z agresywną polityką Rosji. W tym roku mija także 10 lat od inauguracji Partnerstwa Wschodniego, polityki zagranicznej Unii Europejskiej skierowanej do sześciu państw: Armenii, Azerbejdżanu, Białorusi, Gruzji, Mołdawii i Ukrainy. "Polsce zależy na tym, aby Partnerstwo było atrakcyjną formą relacji z naszymi bliskimi sąsiadami" – podkreślił szef polskiej dyplomacji.

Szef łotewskiej dyplomacji odbył również konsultacje z wiceministrem Konradem Szymańskim, podczas których omówiono aktualne tematy z agendy europejskiej.

"Nowy cykl instytucjonalny oraz program strategiczny UE to szansa dla Polski i Łotwy na obronę wspólnych interesów, takich jak: dalsza konwergencja gospodarcza, zwiększenie bezpieczeństwa, wzmocnienie jednolitego rynku oraz ambitne podejście do Partnerstwa Wschodniego" – zaznaczył wiceminister Szymański.

Duża część spotkania została poświęcona Wieloletnim Ramom Finansowym po 2020 r. Stanowiska obu krajów są zbieżne w odniesieniu do wielu aspektów WRF.

Wiceminister Szymański łącząc zagadnienia przyszłości Unii z planowaniem finansowym podkreślił, iż "wszystkie obecne wyzwania muszą być właściwie odzwierciedlone w następnych WRF. Wyższe ambicje polityczne nie mogą być finansowane kosztem polityki spójności i polityki rolnej. Rola budżetu UE będzie dla naszych krajów inna, i Polska i Łotwa są coraz bogatsze, ale nie możemy pozwolić na dyskryminację polityk, które dają Europie wielką wartość dodaną".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ mgost/ mam/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 30.04.2019, 18:53
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ