Pobierz materiał i Publikuj za darmo
_MZS informuje:
Polska postrzega format 16+1 jako ważną platformę kontaktów między Europą a Chinami. Jesteśmy zaangażowani w inicjatywę 16+1 i gotowi do dalszego wspierania rozwoju tej płaszczyzny współpracy i dialogu między regionem Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami?– podkreślił wiceminister Marak Magierowski podczas wystąpienia na IX spotkaniu Narodowych Koordynatorów 16+1 w Pekinie.
Udział w IX spotkaniu Narodowych Koordynatorów formatu Europa Środkowo-Wschodnia – Chiny (16+1) był głównym punktem wizyty wiceministra Magierowskiego w Pekinie. Podczas spotkania omówiono bieżące wydarzenia w ramach formatu, a także przygotowania do tegorocznego szczytu premierów, który odbędzie się jesienią na Węgrzech. Podczas dyskusji wiceszef polskiego MSZ przedstawił propozycje zwiększenia efektywności funkcjonowania formatu 16+1, odniósł się do obszarów współpracy sektorowej, a także poinformował o planowanych na ten rok przez Polskę przedsięwzięciach w ramach 16+1, w tym II spotkaniu ministrów transportu.
Podczas wizyty w Pekinie wiceminister Magierowski rozmawiał także z odpowiadającym za politykę europejską wiceministrem spraw zagranicznych Wang Chao. Spotkanie poświęcone było przeglądowi stosunków polsko-chińskich oraz planom naszych państw na najbliższą przyszłość. Wiceminister Magierowski podkreślił gotowość Polski do współpracy z Chinami nie tylko w sprawach dwustronnych, ale również w poszukiwaniu odpowiedzi na istotne wyzwania stojące przed społecznością międzynarodową, takie jak pokój i stabilność w Europie i Azji, w tym na Ukrainie, w Afganistanie i na Półwyspie Koreańskim. Będzie to miało szczególne znaczenie po objęciu przez Polskę 1 stycznia 2018 r. niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Wiceminister Wang Chao podkreślił, że stosunki polsko-chińskie cechuje nie tylko bardzo dobra atmosfera polityczna, budowana regularnymi kontaktami na najwyższym szczeblu, ale również dojrzałość i wszechstronność. Zadeklarował gotowość Chin do współpracy z Polską na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ, wysoko oceniając aktywność naszego kraju na arenie międzynarodowej, w tym w rozwijaniu relacji między Unią Europejską a Chinami. Wiceministrowie uzgodnili, że w nieodległym terminie odbędą kolejną rundę polsko-chińskiego dialogu strategicznego, a także będą wspólnie działać na rzecz rozwijania uzgodnionych mechanizmów dwustronnych, takich jak regularne spotkania premierów obu państw czy Polsko-Chiński Komitet Międzyrządowy.
Ważnymi punktami wizyty wiceministra Magierowskiego były również rozmowa z ambasadorem Unii Europejskiej w Chińskiej Republice Ludowej i Mongolii Hansem Dietmarem Schweisgutem, seria konsultacji z przedstawicielami najważniejszych pekińskich think-tanków i ośrodków analitycznych, m.in. Chińskiego Instytutu Studiów Międzynarodowych (CIIS), Chińskiej Akademii Współczesnych Stosunków Międzynarodowych (CICIR), Chińskiego Centrum Międzynarodowej Wymiany Gospodarczej (CCIEE), a także spotkanie z korespondentami zagranicznych mediów w Chinach.
Europa Środkowo-Wschodnia – Chiny (16+1) jest formatem współpracy zapoczątkowanym w 2012 r. na szczycie w Warszawie. Ugrupowanie zrzesza jedenaście państw członkowskich Unii Europejskiej (Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Polska, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Węgry), pięć państw bałkańskich (Albania, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Macedonia, Serbia) oraz Chiny. Najważniejszymi punktami w ramach inicjatywy 16+1 są doroczne szczyty z udziałem premierów. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w 2016 r. w Rydze. Najbliższy, VI szczyt z udziałem szefów rządów państw biorących udział w konsultacjach wielostronnych odbędzie się jesienią br. na Węgrzech.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ nmk/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 12.07.2017, 16:14 |
Źródło informacji | MSZ |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |