Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MSZ informuje:
W dniach 8-9 czerwca Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk złożył wizytę w Bawarii i Nadrenii Północnej – Westfalii. Wizyta w dwóch największych krajach związkowych RFN odbyła się w przeddzień 30. rocznicy podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.
W Monachium wiceminister Szynkowski vel Sęk przeprowadził rozmowę z minister stanu ds. europejskich i międzynarodowych Bawarii, Melanie Huml, na temat perspektyw współpracy polsko – bawarskiej i oferty nauki języka polskiego w tym kraju związkowym. Polska jest obecnie największym partnerem handlowym Bawarii w Europie Środkowo-Wschodniej oraz trzecim partnerem w UE. Podczas spotkania z Pierwszym Wiceprezydentem Bawarskiego Landtagu i Dyrektorem Fundacji Bawarskich Miejsc Pamięci, Karlem Frellerem, wiceminister Szynkowski vel Sęk wyraził rozczarowanie brakiem przedstawiciela Polski w Radzie Fundacji Bawarskich Miejsc Pamięci. Wiceminister Szynkowski vel Sęk złożył wieniec w byłym obozie koncentracyjnym Dachau, gdzie najliczniejszą grupę ofiar stanowili Polacy.
W Düsseldorfie, po krótkim spotkaniu z premierem Nadrenii Północnej – Westfalii i przewodniczącym CDU Arminem Laschetem, wiceminister Szynkowski vel Sęk przeprowadził rozmowę z ministrem ds. federalnych, europejskich i międzynarodowych, Stephanem Holthoff-Pförtnerem, a także z Przewodniczącym Landtagu Andre Kuperem, z którym wspólnie dokonał wirtualnego otwarcia wystawy plakatów Grupy Wyszehradzkiej.
Jednym z najważniejszych tematów rozmów ze stroną niemiecką była kwestia dalece niewystarczającej dostępności nauki języka polskiego w systemie edukacji publicznej i niepublicznej w Niemczech. W szczerej atmosferze rozmów, strona polska ponownie unaoczniła brak gwarantowanej Traktatem równowagi nakładów finansowych przeznaczonych w obu krajach na naukę języka ojczystego.
Sekretarz Stanu Szynkowski vel Sęk wyraził także zdecydowaną dezaprobatę wobec braku realizacji zobowiązań strony niemieckiej w kwestii rozpoczęcia prac renowacyjnych Domu Polskiego w Bochum. Podczas briefingu po wizycie w Nadrenii Północnej – Westfalii wicemininister Szynkowski podkreślił - Od 10 lat słyszymy wyłącznie deklaracje, nie możemy jednak doczekać się ze strony niemieckiej konkretnych działań. Jest to fakt głęboko rozczarowujący w przededniu rocznicy Traktatu. Oczekujemy od strony niemieckiej gwarancji finansowania prac remontowych, a także pilnego podjęcia niezbędnych prac zabezpieczających substancję budynku.
Wiceminister Szynkowski dodał, że - nie będziemy jednak oczekiwać na to w nieskończoność – państwo polskie jest gotowe wziąć odpowiedzialność za stan tego symbolicznego i historycznego miejsca dla polskiej społeczności w Niemczech i sfinansować remont z własnych środków finansowych, jeżeli strona niemiecka w ciągu najbliższych tygodni nie podejmie w tym przedmiocie konkretnych kroków.
Wiceszef polskiej dyplomacji Szynkowski vel Sęk odniósł się także do oczekiwanej wizyty Prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera w Polsce 17 czerwca: - Wiążemy z tą wizytą duże nadzieje. Ufamy, że strona niemiecka jest gotowa wypełnić treścią zobowiązania wynikające z Traktatu, jak również że partnerstwo polsko – niemieckie opiera się nie na deklaracjach, a na działaniach.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)
kom/ kos/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 10.06.2021, 16:40 |
Źródło informacji | KRS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |