Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ: Wizyta wiceministra Szymona Szynkowskiego vel Sęka w Bawarii i Nadrenii Północnej-Westfalii (komunikat)

10.06.2021, 16:40aktualizacja: 10.06.2021, 16:41

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

W dniach 8-9 czerwca Sekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk złożył wizytę w Bawarii i Nadrenii Północnej – Westfalii. Wizyta w dwóch największych krajach związkowych RFN odbyła się w przeddzień 30. rocznicy podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy.

W Monachium wiceminister Szynkowski vel Sęk przeprowadził rozmowę z minister stanu ds. europejskich i międzynarodowych Bawarii, Melanie Huml, na temat perspektyw współpracy polsko – bawarskiej i oferty nauki języka polskiego w tym kraju związkowym. Polska jest obecnie największym partnerem handlowym Bawarii w Europie Środkowo-Wschodniej oraz trzecim partnerem w UE. Podczas spotkania z Pierwszym Wiceprezydentem Bawarskiego Landtagu i Dyrektorem Fundacji Bawarskich Miejsc Pamięci, Karlem Frellerem, wiceminister Szynkowski vel Sęk wyraził rozczarowanie brakiem przedstawiciela Polski w Radzie Fundacji Bawarskich Miejsc Pamięci. Wiceminister Szynkowski vel Sęk złożył wieniec w byłym obozie koncentracyjnym Dachau, gdzie najliczniejszą grupę ofiar stanowili Polacy.

W Düsseldorfie, po krótkim spotkaniu z premierem Nadrenii Północnej – Westfalii i przewodniczącym CDU Arminem Laschetem, wiceminister Szynkowski vel Sęk przeprowadził rozmowę z ministrem ds. federalnych, europejskich i międzynarodowych, Stephanem Holthoff-Pförtnerem, a także z Przewodniczącym Landtagu Andre Kuperem, z którym wspólnie dokonał wirtualnego otwarcia wystawy plakatów Grupy Wyszehradzkiej.

Jednym z najważniejszych tematów rozmów ze stroną niemiecką była kwestia dalece niewystarczającej dostępności nauki języka polskiego w systemie edukacji publicznej i niepublicznej w Niemczech. W szczerej atmosferze rozmów, strona polska ponownie unaoczniła brak gwarantowanej Traktatem równowagi nakładów finansowych przeznaczonych w obu krajach na naukę języka ojczystego.

Sekretarz Stanu Szynkowski vel Sęk wyraził także zdecydowaną dezaprobatę wobec braku realizacji zobowiązań strony niemieckiej w kwestii rozpoczęcia prac renowacyjnych Domu Polskiego w Bochum. Podczas briefingu po wizycie w Nadrenii Północnej – Westfalii wicemininister Szynkowski podkreślił - Od 10 lat słyszymy wyłącznie deklaracje, nie możemy jednak doczekać się ze strony niemieckiej konkretnych działań. Jest to fakt głęboko rozczarowujący w przededniu rocznicy Traktatu. Oczekujemy od strony niemieckiej gwarancji finansowania prac remontowych, a także pilnego podjęcia niezbędnych prac zabezpieczających substancję budynku.

Wiceminister Szynkowski dodał, że - nie będziemy jednak oczekiwać na to w nieskończoność – państwo polskie jest gotowe wziąć odpowiedzialność za stan tego symbolicznego i historycznego miejsca dla polskiej społeczności w Niemczech i sfinansować remont z własnych środków finansowych, jeżeli strona niemiecka w ciągu najbliższych tygodni nie podejmie w tym przedmiocie konkretnych kroków.

Wiceszef polskiej dyplomacji Szynkowski vel Sęk odniósł się także do oczekiwanej wizyty Prezydenta Franka-Waltera Steinmeiera w Polsce 17 czerwca: - Wiążemy z tą wizytą duże nadzieje. Ufamy, że strona niemiecka jest gotowa wypełnić treścią zobowiązania wynikające z Traktatu, jak również że partnerstwo polsko – niemieckie opiera się nie na deklaracjach, a na działaniach.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ kos/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 10.06.2021, 16:40
Źródło informacji KRS
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ