Newsletter

Polityka i społeczeństwo

MSZ ws. spotkania szefa MSZ J. Czaputowicza z wiceszefem KE F. Timmermansem (komunikat)

09.04.2018, 21:29aktualizacja: 09.04.2018, 21:29

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

- MSZ informuje:

- Cieszę się, że mamy intensywny dialog na temat praworządności w Polsce. Obie strony dążą do znalezienia pewnego konsensusu, kompromisu, który umożliwi zamknięcie sprawy art. 7 i przejście do realizacji wspólnych ważnych wyzwań, przed którymi stoi UE – powiedział szef polskiego MSZ po spotkaniu z przebywającym z wizytą w Warszawie pierwszym wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem.

Głównymi tematami rozmów były reforma polskiego sądownictwa oraz aktualne kwestie międzynarodowe i bieżąca agenda unijna. Wizyta wiceprzewodniczącego Timmermansa była okazją do kontynuacji formuły bezpośredniej wymiany poglądów przedstawicieli Komisji Europejskiej, Polski oraz naczelnych organów sądowniczych i polskiego środowiska prawniczego. Szef polskiej dyplomacji zaznaczył, że wspiera dialog na najwyższym szczeblu, angażujący bezpośrednio zainteresowane strony, który jest przejawem nowego podejścia do prowadzenia dyskusji na temat praworządności.

Spotkania, w których uczestniczył wiceprzewodniczący Frans Timmermans, były również okazją do podsumowania dotychczasowych postępów w dialogu Polski i Komisji Europejskiej oraz omówienia kolejnych etapów reformy sądownictwa w Polsce, w tym także zapoznania się z przedłożonymi w ostatnich dniach do laski marszałkowskiej projektami nowelizującymi ustawy regulujące ustrój wymiaru sprawiedliwości. – Różne sugestie dotyczące ulepszenia poszczególnych elementów tego systemu są możliwe, natomiast chodzi nam o to, aby istota tego systemu nie została zagubiona – zaznaczył minister Czaputowicz. Podkreślił jednocześnie, że wizyta przebiegła w konstruktywnej atmosferze i przyczyniła się do lepszego zrozumienia stanowiska stron oraz wzajemnych intencji. – Staraliśmy się tę wizytę zorganizować w taki sposób, aby Pan Przewodniczący miał opinię różnych instytucji biorących udział w reformie systemu sądownictwa i by mógł wyrobić sobie opinię na temat tego, jak ta reforma przebiega i jakie są jeszcze ewentualne możliwości przyjęcia pewnych usprawnień sugerowanych przez Komisję Europejską – zauważył szef polskiej dyplomacji.

Podczas wizyty w Warszawie wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej spotkał się również z premierem Mateuszem Morawieckim oraz przedstawicielami Kancelarii Prezydenta RP. Rozmawiał także z I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzatą Gersdorf i z Prezes Trybunału Konstytucyjnego Julią Przyłębską oraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe.(PAP)

kom/ agzi/ amac/

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 09.04.2018, 21:29
Źródło informacji MSZ
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ