Pobierz materiał i Publikuj za darmo
Umowy dotyczące szczepionek
We wtorek europosłowie mają debatować o potrzebie większej jasności i przejrzystości w zakresie zawieranych umów na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 oraz procesie decyzyjnym na poziomie unijnym w sprawie szczepień na koronawirusa.
To kolejna dyskusja w PE na ten temat. Podczas niedawnej debaty Komisją Europejską, europosłowie z parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności uznali, że brak przejrzystości podsyca niepewność i dezinformację dotyczącą szczepień przeciw COVID-19 w Europie.
Stosunki UE-USA
Atak na budynek amerykańskiego Kongresu i zaprzysiężenie Joe Bidena jako nowego prezydenta USA będą przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim w środę rano. Posłowie omówią objęcie przez Joe Bidena funkcji prezydenta Stanów Zjednoczonych i wynikające z tego konsekwencje dla przyszłych stosunków między UE i USA.
Skomentują również szturm na Kapitol Stanów Zjednoczonych stanowiący wyraz nieuznania porażki Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2020 r. przez część jego zwolenników oraz próbę zapobieżenia zaprzysiężeniu prezydenta-elekta Joe Bidena.
Parlamentarzyści nawiążą też zapewne do możliwości podjęcia przez Kongres USA decyzji o odwołaniu prezydenta Trumpa z jego funkcji jeszcze przed oficjalnym wygaśnięciem mandatu jako sankcji za "podżeganie do przemocy", o co oskarżyła go Izba Reprezentantów.
Formalnie Donald Trump przestanie być prezydentem 20 stycznia, z chwilą zaprzysiężenia Joe Bidena.
Portugalska prezydencja w Radzie
Z początkiem roku Portugalia przyjęła półroczną rotacyjną prezydencję w Radzie UE. W środę rano, premier Portugalii Antonio Costa ma omówić z europosłami priorytety swojego kraju.
Biorąc pod uwagę okoliczności, Portugalia chce promować odporną, społeczną, zieloną, cyfrową i globalną Europę. Hasło przewodnie nowej prezydencji to „Czas działać: dla sprawiedliwej, ekologicznej i cyfrowej odbudowy”.
Prezydencja będzie również musiała kontynuować prace nad niektórymi priorytetami poprzedniej, niemieckiej prezydencji: przyszłością stosunków UE-Wielka Brytania, postępami w działaniach klimatycznych UE, wieloletnim budżetem UE i planem odbudowy UE po koronawirusie.
Prawo do "bycia offline"
Trwająca pandemia spowodowała, że co trzeci Europejczyk pracuje obecnie zdalnie. W czwartkowym głosowaniu posłowie do PE mają wezwać Komisję Europejską do ustanowienia prawa do „bycia offline". Europosłowie twierdzą, że pracownicy nie powinni być zobowiązani do reagowania na komunikację związaną z pracą poza godzinami pracy. Chodzi o rozmowy telefoniczne, e-maile oraz odbieranie innych wiadomości elektronicznych poza czasem pracy, w tym podczas wszelkich form urlopu oraz czasu wolnego.
Skutki społeczne koronawirusa
W środowe popołudnie eurodeputowani przeprowadzą debatę z przedstawicielami Rady i KE na temat środków, jakie podejmuje Unia, aby zaradzić społecznym skutkom kryzysu COVID-19.
Sztuczna inteligencja
Posłowie do PE zamierzają również debatować i głosować nad tym, jak zarządzać wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI), szczególnie w sektorze wojskowym i publicznym. Oczekuje się, że europosłowie będą nalegać na poszanowanie praw człowieka podczas wykorzystywania technologii sztucznej inteligencji w masowej inwigilacji.
Równouprawnienie płci
W czwartek Parlament skupi się na unijnej strategii na rzecz równouprawnienia płci, na wpływie pandemii koronawirusa na kobiety oraz na sposobie włączenia kobiet do gospodarki cyfrowej.
W związku ze wzrostem przemocy domowej podczas lockdownu, Parlament zamierza wezwać do stworzenia elastycznych systemów ostrzegania w sytuacjach kryzysowych oraz nowych służb, które pomogą kobietom skontaktować się bezpośrednio z policją przez telefon, e-mail lub SMSy.
Ponieważ kryzys gospodarczy w nieproporcjonalnie dużym stopniu dotyka kobiety, oczekuje się, że posłowie wezwą kraje UE do aktywnych działań na rzecz równości płci w krajowych planach odbudowy gospodarki.
kic/
Źródło informacji: EuroPAP News
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 17.01.2021, 15:55 |
Źródło informacji | EuroPAP News |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |