Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Na najbliższej sesji plenarnej PE m.in. szczepionki na COVID-19 i stosunki UE-USA

17.01.2021, 15:55aktualizacja: 26.02.2021, 09:06

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

© European Union 2020 - Source : EP
© European Union 2020 - Source : EP
Szczepionki na koronawirusa, stosunki UE-USA i priorytety nowej prezydencji w Radzie UE to tematy pierwszej w tym roku sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego.

Umowy dotyczące szczepionek

We wtorek europosłowie mają debatować o potrzebie większej jasności i przejrzystości w zakresie zawieranych umów na dostawy szczepionek przeciwko COVID-19 oraz procesie decyzyjnym na poziomie unijnym w sprawie szczepień na koronawirusa.

To kolejna dyskusja w PE na ten temat. Podczas niedawnej debaty Komisją Europejską, europosłowie z parlamentarnej Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności uznali, że brak przejrzystości podsyca niepewność i dezinformację dotyczącą szczepień przeciw COVID-19 w Europie.

Stosunki UE-USA

Atak na budynek amerykańskiego Kongresu i zaprzysiężenie Joe Bidena jako nowego prezydenta USA będą przedmiotem debaty w Parlamencie Europejskim w środę rano. Posłowie omówią objęcie przez Joe Bidena funkcji prezydenta Stanów Zjednoczonych i wynikające z tego konsekwencje dla przyszłych stosunków między UE i USA.

Skomentują również szturm na Kapitol Stanów Zjednoczonych stanowiący wyraz nieuznania porażki Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w 2020 r. przez część jego zwolenników oraz próbę zapobieżenia zaprzysiężeniu prezydenta-elekta Joe Bidena.

Parlamentarzyści nawiążą też zapewne do możliwości podjęcia przez Kongres USA decyzji o odwołaniu prezydenta Trumpa z jego funkcji jeszcze przed oficjalnym wygaśnięciem mandatu jako sankcji za "podżeganie do przemocy", o co oskarżyła go Izba Reprezentantów.

Formalnie Donald Trump przestanie być prezydentem 20 stycznia, z chwilą zaprzysiężenia Joe Bidena.

Portugalska prezydencja w Radzie

Z początkiem roku Portugalia przyjęła półroczną rotacyjną prezydencję w Radzie UE. W środę rano, premier Portugalii Antonio Costa ma omówić z europosłami priorytety swojego kraju.
Biorąc pod uwagę okoliczności, Portugalia chce promować odporną, społeczną, zieloną, cyfrową i globalną Europę. Hasło przewodnie nowej prezydencji to „Czas działać: dla sprawiedliwej, ekologicznej i cyfrowej odbudowy”.

Prezydencja będzie również musiała kontynuować prace nad niektórymi priorytetami poprzedniej, niemieckiej prezydencji: przyszłością stosunków UE-Wielka Brytania, postępami w działaniach klimatycznych UE, wieloletnim budżetem UE i planem odbudowy UE po koronawirusie.

Prawo do "bycia offline"

Trwająca pandemia spowodowała, że co trzeci Europejczyk pracuje obecnie zdalnie. W czwartkowym głosowaniu posłowie do PE mają wezwać Komisję Europejską do ustanowienia prawa do „bycia offline". Europosłowie twierdzą, że pracownicy nie powinni być zobowiązani do reagowania na komunikację związaną z pracą poza godzinami pracy. Chodzi o rozmowy telefoniczne, e-maile oraz odbieranie innych wiadomości elektronicznych poza czasem pracy, w tym podczas wszelkich form urlopu oraz czasu wolnego.

Skutki społeczne koronawirusa

W środowe popołudnie eurodeputowani przeprowadzą debatę z przedstawicielami Rady i KE na temat środków, jakie podejmuje Unia, aby zaradzić społecznym skutkom kryzysu COVID-19.

Sztuczna inteligencja

Posłowie do PE zamierzają również debatować i głosować nad tym, jak zarządzać wykorzystaniem sztucznej inteligencji (AI), szczególnie w sektorze wojskowym i publicznym. Oczekuje się, że europosłowie będą nalegać na poszanowanie praw człowieka podczas wykorzystywania technologii sztucznej inteligencji w masowej inwigilacji.


Równouprawnienie płci

W czwartek Parlament skupi się na unijnej strategii na rzecz równouprawnienia płci, na wpływie pandemii koronawirusa na kobiety oraz na sposobie włączenia kobiet do gospodarki cyfrowej.

W związku ze wzrostem przemocy domowej podczas lockdownu, Parlament zamierza wezwać do stworzenia elastycznych systemów ostrzegania w sytuacjach kryzysowych oraz nowych służb, które pomogą kobietom skontaktować się bezpośrednio z policją przez telefon, e-mail lub SMSy.

Ponieważ kryzys gospodarczy w nieproporcjonalnie dużym stopniu dotyka kobiety, oczekuje się, że posłowie wezwą kraje UE do aktywnych działań na rzecz równości płci w krajowych planach odbudowy gospodarki.

kic/

 Źródło informacji: EuroPAP News

Image
Belka EuroPAP News

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 17.01.2021, 15:55
Źródło informacji EuroPAP News
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ