Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Najnowszy raport Wolters Kluwer: Future Ready Lawyer 2022

27.09.2022, 11:23aktualizacja: 27.09.2022, 11:35

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

Rekordowa presja na prawnikach. Czynnik ludzki mniej ważny niż technologia?

„Nigdy wcześniej nie było tak dużej presji na prawnikach” - to główny wniosek z badania „Future Ready Lawyer 2022” zrealizowanego przez firmę Wolters Kluwer. Na kancelariach i działach prawnych ciążą rosnąca złożoność wymagań compliance i ESG, nowe oczekiwania klientów, wyzwania w obszarze HR oraz presja na wyższą wydajność. I choć prawnicy jeszcze mocniej sięgają po rozwiązania LegalTech, większość ankietowanych twierdzi, że nie jest gotowa na sprostanie wyzwaniom.

Badanie „Future Ready Lawyer” przeprowadzono wśród 751 prawników z 10 krajów Europy (w tym z Polski) i USA - po raz czwarty z rzędu. Prezentuje ono aktualne spojrzenie na branżę prawniczą w wymagającym czasie pandemii, wojny w Ukrainie i globalnych zawirowań społeczno-gospodarczych.

„Prawnicy już dziś pracują pod dużą presją, a nasze badanie wykazało, że te wymagania nieustannie rosną. Prawnicy oczywiście starają się zwiększyć swoje możliwości, dlatego bardziej niż kiedykolwiek zwracają się ku LegalTech, by poprawić wydajność. Jednak zaledwie 1/3 ankietowanych prawników twierdzi, że jest bardzo dobrze przygotowana do radzenia sobie z wiodącymi trendami" - wyjaśnia Martin O'Malley, dyrektor generalny Wolters Kluwer Legal & Regulatory.

LegalTech w centrum uwagi

W Europie i Stanach Zjednoczonych odnotowano wyraźny wzrost inwestycji w prawnicze rozwiązania technologiczne i rosnące zapotrzebowanie na nie.

Zgodnie z wynikami badania:

- 91% działów prawnych oczekuje, że współpracujące z nimi kancelarie w pełni wykorzystują technologię;

- ponad 80% prawników twierdzi, że bardzo ważna jest dla nich praca dla działu prawnego lub kancelarii zaawansowanych technologicznie;

- rosnące znaczenie LegalTech to najważniejszy trend dla 79% prawników;

- 64% działów prawnych i 63% kancelarii zwiększy inwestycje w oprogramowanie w ciągu przyszłego roku.

Future Ready Lawyer 2022 - nowe trendy

Według raportu z badania trendy, które będą miały największy wpływ na branżę w ciągu najbliższych trzech lat, to:

- rosnące znaczenie technologii prawniczej - 79% wskazań;

- radzenie sobie ze zwiększoną ilością i złożonością informacji - 79%;

- wychodzenie naprzeciw zmieniającym się oczekiwaniom klientów/managerów - 79%.

Jednak tylko 36% lub mniej prawników twierdzi, że ich organizacja jest bardzo dobrze przygotowana do radzenia sobie z którymkolwiek z tych wyzwań.

A jakie są nowe i rozwijające się obszary prawa?

- 77% ankietowanych twierdzi, że radzenie sobie z obszarami zgodności, takimi jak prywatność danych oraz ESG (środowisko, społeczna odpowiedzialność i ład korporacyjny) stanowi coraz istotniejszy trend;

- 56% prawników korporacyjnych i 45% prawników pracujących w kancelariach zauważa, że w ciągu ostatniego roku wzrosło zapotrzebowanie na wytyczne ESG. Większość jednak twierdzi, że ich organizacja nie jest dobrze przygotowana do radzenia sobie z tym wyzwaniem.

„Wielka rezygnacja”: kłopoty z pracownikami

Kancelarie i działy prawne odczuły wpływ „wielkiej rezygnacji”, czyli globalnego odchodzenia z pracy m.in. z powodu pandemii i zmian technologicznych. Jak pokazują wyniki badania:

- 86% prawników korporacyjnych i 70% kancelaryjnych twierdzi, że „wielka rezygnacja” miała bardzo lub dość znaczący wpływ na ich organizację;

- 70% prawników korporacyjnych i 58% z kancelarii uważa za bardzo albo dość prawdopodobne, że odejdzie z obecnego stanowiska w 2023 r.

„Raport pokazuje, że mimo świadomości >>wielkiej rezygnacji<< większość organizacji nie do końca radzi sobie ze spełnianiem oczekiwań pracowników. Wydaje się, że branża prawnicza, skupiając się na LegalTech, trochę zaniedbała czynnik ludzki, np. kwestie zatrudniania, doceniania i >>zatrzymania<< w pracy uzdolnionych czy młodszych osób” - komentuje Włodzimierz Albin, prezes Wolters Kluwer Polska.

Cały raport Future Ready Lawyer 2022 można bezpłatnie pobrać TUTAJ. Zawiera on także opinie i wskazówki ekspertów w Polski i zagranicy oraz informacje o przewagach konkurencyjnych w branży prawniczej.

Pobierz raport Future Ready Lawyer 2022 >>

KONTAKT:

Anna Sławatyniec

kierownik projektów marketingowych

Wolters Kluwer Legal & Regulatory Poland

email: anna.slawatyniec@wolterskluwer.com

Źródło informacji: Wolters Kluwer

 

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
Data publikacji 27.09.2022, 11:23
Źródło informacji Wolters Kluwer
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ

Akademia
Komunikacji

Prowadzimy szkolenia oraz warsztaty dla mediów, biznesu, samorządów i instytucji. Oferujemy szkolenia indywidualne i grupowe w zakresie m.in. wystąpień publicznych, zarządzania kryzysowego, cyberbezpieczeństwa, przeciwdziałania dezinformacji.