Newsletter

Polityka i społeczeństwo

Nie Rób Dymu

06.10.2016, 18:15aktualizacja: 06.10.2016, 18:15

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

komiks
komiks
Dziś (06.10), w ramach kampanii edukacyjnej, w związku z rozpoczynającym się sezonem grzewczym odbyła się konferencja prasowa "Nie Rób Dymu", podczas której zaprezentowane zostały badania ogólnopolskie dotyczące postrzeganie związków między ogrzewaniem a jakością powietrza.

40% respondentów przeprowadzonego badania przyznaje, że nie wie na czym polega zjawisko niskiej emisji, a 20% z nich pozytywnie odnosi się do palenia śmieci, uznając je za wyraz przedsiębiorczości, oszczędności i zachowania proekologicznego. Respondentom zadano również pytania o ich zwyczaj dotyczące palenia drewnem. Co piąta osoba ogrzewająca dom drewnem nie jest przywiązana do konkretnego gatunku drewna, a dla 50% jakość i dostępność stanowią główny czynnik decyzyjny. Z kolei 72% ankietowanych uważa, że gatunek drewna w dużym lub średnim stopniu wpływa na ilość emitowanego dymu. Badanie przygotował instytut badawczy ARC Rynek i Opinia na próbie N=1003 osób.

Drugą częścią były badania spalania poszczególnych gatunków drewna. Analizie emisyjności poddano sosnę, dąb, brzozę oraz wierzbę energetyczną. Wyniki analizy potwierdzają, że niskoemisyjne spalanie drewna jest możliwe i jest ściśle związane zarówno z jakością drewna, jak i jakością paleniska.

"To nie drewno jest winne smogowi, ale dym. Najważniejsze w paleniu drewna jest to, aby nie robić niepotrzebnego i szkodliwego dymu. Przeprowadzona w ramach kampanii analiza emisyjności drewna potwierdza, że może być ono paliwem niskoemisyjnym, pod warunkiem, że będzie odpowiednio przygotowane, czyli sezonowane (suche) oraz rozpalane od góry, ponieważ żar przenosi się z góry na dół. Polacy nie są świadomi tego, że każdego dnia, szczególnie w sezonie grzewczym, opalając wilgotne drewno drzew iglastych trują powietrze i siebie nawzajem. Konsekwencją ich niezdrowych nawyków jest nasilający się smog. Nie musi tak być i kampania Nie Rób Dymu chce to pokazać. Drewno jest ekologiczne, efektywne i ekonomiczne" - powiedział profesor Mariusz Filipowicz z Akademii Górniczo-Hutniczej, ekspert kampanii Nie Rób Dymu.

Pobierz materiał i Publikuj za darmo

bezpośredni link do materiału
POBIERZ ZDJĘCIA I MATERIAŁY GRAFICZNE
Zdjęcia i materiały graficzne do bezpłatnego wykorzystania wyłącznie z treścią niniejszej informacji
Data publikacji 06.10.2016, 18:15
Źródło informacji Kampania edukacyjna Nie Rób Dymu
Zastrzeżenie Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media.

Newsletter

Newsletter portalu PAP MediaRoom to przesyłane do odbiorców raz dziennie zestawienie informacji prasowych, komunikatów instytucji oraz artykułów dziennikarskich, które zostały opublikowane na portalu danego dnia.

ZAPISZ SIĘ