Pobierz materiał i Publikuj za darmo
- MS informuje:
Już w najbliższą sobotę (14 maja 2016 r.) w godzinach 18.00-00:00 zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Noc Muzeów w Ministerstwie Sprawiedliwości.
Podczas sobotniej Nocy będzie można zwiedzić budynek Ministerstwa Sprawiedliwości przy Al. Ujazdowskich 11, w tym piwnice resortu, gdzie przewodnicy z Muzeum Powstania Warszawskiego oprowadzą po dawnym areszcie śledczym Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego.
Ministerstwo Sprawiedliwości przekazało Muzeum Powstania Warszawskiego opiekę nad piwnicami budynku dawnego Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego, gdzie w latach 1945-1954 więzieni byli działacze podziemia niepodległościowego (m.in. gen. Emil Fieldorf ps. „Nil”, Jan Rodowicz ps. "Anoda", prof. Wiesław Chrzanowski, Juliusz Bogdan Deczkowski ps. „Laudański” czy Henryk Kończykowski ps. "Halicz"). W piwnicach zostanie utworzona ekspozycja ukazująca powojenne losy powstańców więzionych za swoją działalność przez komunistyczny aparat represji. Do dnia dzisiejszego zachowane są rysunki na ścianach dawnych cel, które są świadectwem ciężkich chwil spędzonych tutaj przez Polskich Bohaterów.
Zwiedzającym, antropolodzy z Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie zaprezentują m.in. wyniki ekshumacji grobów żołnierzy polskich zamordowanych przez NKWD w 1940 r. w Miednoje, Bykowni, Charkowie i Starobielsku. Odbędą się także pokazy psów służbowych i Grupy Interwencyjnej Służby Więziennej oraz prezentacja cyfrowej mapy Systemu Dozoru Elektronicznego.
Punktem kulminacyjnym tegorocznej Nocy Muzeów w Ministerstwie Sprawiedliwości będzie pokaz filmu „Generał Nil” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego (na fasadzie budynku). Obraz ten przedstawia ostatnie lata życia generała Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”, legendarnego dowódcy Kedywu Armii Krajowej, zamordowanego w Więzieniu Mokotowskim. Projekcja filmu rozpocznie się o godzinie 21.00.
Po raz pierwszy podczas Nocy Muzeów będzie można zwiedzić również Areszt Śledczy Warszawa-Mokotów przy ulicy Rakowieckiej 37. Przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej przedstawią historię Żołnierzy Wyklętych, a funkcjonariusze Służby Więziennej oprowadzą po nieznanych i nieudostępnianych dotąd pomieszczeniach m.in. miejscu straceń, podziemnym korytarzu łączącym historyczny pawilon X z budynkiem wykorzystywanym przez SB do przesłuchiwań oraz po Izbie Pamięci. W Areszcie Śledczym Warszawa-Mokotów więzieni byli m.in. Witold Pilecki, Zygmunt Szendzielarz ps. „Łupaszka” czy Hieronim Dekutowski ps. „Zapora”.
Jednak ze względu na środki bezpieczeństwa i bardzo dużą ilość osób chętnych, o możliwości zwiedzania Aresztu decydowała kolejność zgłoszeń. Lista ta jest już zamknięta.
Zapraszamy również do odwiedzenia Sądu Okręgowego w Warszawie (Al. Solidarności 127), gdzie na przybyłych czeka wiele atrakcji (Więcej informacji na stronie sądu: http://www.warszawa.so.gov.pl;).
W ubiegłym roku podczas Nocy Muzeów Ministerstwo Sprawiedliwości odwiedziło ponad 1000 osób. Mamy nadzieję, że w tym roku będzie Was jeszcze więcej! Do zobaczenia w Noc Muzeów!
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ ksi/
Pobierz materiał i Publikuj za darmo
bezpośredni link do materiału
Data publikacji | 13.05.2016, 21:45 |
Źródło informacji | MS |
Zastrzeżenie | Za materiał opublikowany w serwisie PAP MediaRoom odpowiedzialność ponosi – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe – jego nadawca, wskazany każdorazowo jako „źródło informacji”. Informacje podpisane źródłem „PAP MediaRoom” są opracowywane przez dziennikarzy PAP we współpracy z firmami lub instytucjami – w ramach umów na obsługę medialną. Wszystkie materiały opublikowane w serwisie PAP MediaRoom mogą być bezpłatnie wykorzystywane przez media. |